Warto odwiedzić okolice Olsztyna

Okolice Olsztyna są równie atrakcyjne turystycznie, jak samo miasto
Ośrodek w Łańsku/fot. Ewa Wolniewicz

Olsztyn, stolica Warmii, sam w sobie jest atrakcją turystyczną. Jest także świetną bazą wypadową na wycieczki. Zwłaszcza, że najbliższa jego okolica jest warta kilkugodzinnych odwiedzin.

Oczywiście, największym atutem terenów graniczących z Olsztynem jest bogactwo przyrody – piękne lasy ze starodrzewem, jeziora z wodą o rzadko spotykanej przejrzystości. Warto tu zarówno wędrować pieszo, jak i jeździć na rowerze.
Miejscowe jeziora, choćby Wulpińskie, Łańskie i Pluszne cieszą się zasłużona sławą żeglarzy I wszelkiego rodzaju wodniaków. Z kolei najciekawsze odcinki rzeki Łyny, płynącej również przez sam Olsztyn, przyciągają mniej i bardziej doświadczonych kajakarzy.

Co oprócz przyrody?

Poniżej podpowiadamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w okolicach Olsztyna.

Stodoła w Dywitach – idealne miejsce dla lubiących targowiska spożywcze. Miejsce o tyle nietypowe, bo mieszczące się w wielkiej starej stodole w centrum wsi. Stodoła odwiedzana jest chętnie przez mieszkańców i turystów. Można tutaj kupić kiełbasy, sery, jajka, owoce i warzywa, a także wyroby rękodzieła. Bardzo klimatyczne miejsce

Gościniec w Czaplach – położony w Dywitach, zaledwie kilka kilometrów od Olsztyna, na trasie do Lidzbarka Warmińskiego, obiekt stanowi dobrą alternatywę dla noclegów w samej stolicy Warmii. Bliskość Olsztyna a równocześnie położenie z dala od miejskiego zgiełku oraz miejscowa atmosfera decydują o powodzeniu tego obiektu.

Niedaleko od Dywit we wsi Barkweda, nad rzeką możemy zobaczyć “Dąb Napoleona”. W 1807 roku nad Łyną odbyła się potyczka wojsk napoleońskich z Rosjanami broniącymi przeprawy.

Bukwałd. Realizowany jest tutaj projekt “Wioska gręplarska pachnąca ziołami”. Prowadzone są niebanalne, za to smakowite warsztaty tzw. dzikiej kuchni opartej na ziołach i chwastach warmińskich lasów i łąk a także lekcje wyrabiania ekologicznych kosmetyków.
We wsi znajduje się także Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, prowadzony przez Fundację Albatros. Leczone są tutaj i ratowane dzikie ptaki. W ubiegłym roku powstał tutaj nowy szpital, w którym ptaki są operowane. Do tej placówki rocznie trafia tysiąc osobników – od popularnych gołębi miejskich, przez bociany żurawie, po puchacze i bieliki.

Brąswałd – Izba Pamięci warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej, prezentująca nie tylko dzieła patronki, ale i historię polskiego patriotyzmu na tych ziemiach.
Kościół św. Katarzyny w Brąswałdzie – trójnawowa świątynia wybudowana w stylu neogotyckim. Wewnątrz między innymi znajdują się barwne polichromie przedstawiające sceny z dziejów Polski i Warmii (w tym dzieje biskupstwa warmińskiego) wykonane w 1912 roku przez H. Zeptera i Brandta.

Ośrodek w Łańsku – przed pierwszą wojną światową w istniejącej w tym miejscu leśniczówce odpoczywał feldmarszałek Paul von Hindenburg, przed II wojną światową – Hermann Goering. W zbudowanym w latach 50. ubiegłego wieku ośrodku rządowym wypoczywali pierwsi sekretarze PZPR, dygnitarze państwowi i ich goście. Przez lata był to tajny i ściśle strzeżony obiekt. Ośrodek jest położony nad jeziorem Łańskim

Ośrodek w Rybakach – położone również nad jeziorem Łańskim Centrum Zdrowia Rybaki dysponujące dwoma budynkami dla gości, gabinetem lekarskim, zapleczem rehabilitacyjnym i kadrą fizjoterapeutów. Można tutaj korzystać nie tylko z ich pomocy, ale i ze SPA oraz ścieżek pieszych i rowerowych w okolicznych lasach.

Czy Warmia będzie marką turystyczną?