Wakacyjne podróże z Naukową Mapą Polski

Spędzanie lata w kraju może być niepowtarzalną okazją do odkrywania nietypowych miejsc. Fundacja Adamed, w ramach prowadzonego od ośmiu lat programu naukowego Adamed SmartUP, przygotowała mapę, która pozwoli zaplanować nieszablonowe zwiedzanie Polski.

Wakacje spędzone w Polsce są świetną okazją do zejścia z utartych szlaków. Branża turystyczna donosi, że w tym roku Polki i Polacy są bardziej niż zwykle chętni do letnich wyjazdów. Większość planuje zostać w kraju podczas tegorocznych wakacji.

Każdy kto chciałby dowiedzieć się jak działa maszyna szyfrująca Enigma albo zobaczyć na własne oczy jedyny w Polsce czynny reaktor jądrowy lub pierwsza na świecie kopalnię ropy naftowej powinien udać się w niebanalną podróż z Naukową Mapą Polski Adamed SmartUP.

„Na co dzień wspieramy rozwój młodych, zdolnych ludzi, których pasją jest nauka. Rozmowy z nimi zainspirowały nas do zebrania najciekawszych miejsc w Polsce, które rozbudzą zainteresowanie nauką w każdej osobie, niezależnie od wieku” – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu Adamed SmartUP.

„Obszar STEM, który stanowi sedno projektu Adamed SmartUP, opiera się na bezpośrednim doświadczaniu nauki. Rozwój zachodzi w nim poprzez wykonywanie doświadczeń, eksperymentowanie, sprawdzanie jak możemy wpływać na otaczający nas świat i jak on wpływa na nas. Wakacje to idealny czas, aby dostrzec naukę dookoła nas. Podróżując z Naukową Mapą Polski każdy może zostać odkrywcą” – dodaje.

Na mapie umieszczono i opisano 20 różnorodnych miejsc i obiektów związanych z nauką, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaznaczono na niej m.in. centra nauki, w których odwiedzający mogą samodzielnie wykonywać eksperymenty. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą natomiast ścieżki piesze i rowerowe, które wiodą przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Osobom znudzonym tradycyjnymi muzeami mapa wskaże punkty do zwiedzenia dawnych siedzib Neandertalczyków czy wciąż aktywnych kopalń. Z pewnością pamiątką z tych letnich wyjazdów będzie zdrowa dawka wiedzy.

Akcja #podrodzedonauki

Naukowa Mapa Polski to projekt otwarty, który będzie rozbudowywany w przyszłości o kolejne lokalizacje. Dlatego też na TikToku, Facebooku i Instagramie powstał hashtag #podrodzedonauki. Organizatorzy programu Adamed SmartUP zachęcają wszystkich podróżników i młodych odkrywców, by w trakcie pobytu w ciekawych miejscach związanych z nauką oznaczali nim swoje wpisy w social mediach. Najciekawsze z nich trafią do Naukowej Mapy w jej kolejnych odsłonach.

Naukowa Mapa Polski w języku ukraińskim

Fundacja Adamed wspiera również uczennice i uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w polskich szkołach. Dotychczas Fundacja udostępniła w języku ukraińskim materiały popularnonaukowe powstałe w ramach programu Adamed SmartUP. W wersji ukraińskiej powstała także Naukowa Mapa Polski tak, by mogli skorzystać z niej nastolatkowie, którzy spędzą w naszym kraju tegoroczne wakacje.

Mapę można znaleźć na https://adamedsmartup.pl/mapa-naukowa/.