W ośrodkach TMR narciarze mogą konkurować długością pokonanych tras. Słowacki narciarz zimą przejechał prawie 7 tys. km

fot. Cyprien Delaporte / unsplash

W słowackim ośrodku narciarskim Jasna i Tatrach Wysokich miłośnicy sportów zimowych sezon był długi i intensywny, narciarze mogli zaś zmierzyć się wirtualnie w konkurencji na najdłuższą przejechaną trasę. Jeden ze Słowaków pokonał trasę o długości 6777 km.

Sezon narciarski 2022/23 w największym ośrodku narciarskim na Słowacji – w Jasnej, trwał 157 dni, w Tatrach Wysokich narciarze mieli stoki do dyspozycji przez 150 dni. Po poprzednich sezonach narciarskich, którym towarzyszyły liczne obostrzenia, narciarze i snowboardziści w końcu mogli cieszyć się zimowymi sportami.

„Mamy za sobą dobry i długi sezon zimowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sezon narciarski w Jasnej rozpoczęliśmy wraz z otwarciem nowej kolejki linowej już 3 grudnia, to trwał on praktycznie pięć miesięcy. Widać to również w statystykach narciarzy, wśród których dominują podobnie jak w innych latach posiadacze “Sprytnych Sezonówek”, którym udało się spędzić w ośrodkach dosłownie tygodnie. Ważne, że dopisała nam pogoda, dużym zainteresowaniem cieszyły się też pobyty z karnetami narciarskimi w cenie, dlatego będziemy chcieli kontynuować takie oferty. Kropkę nad i postawił na zakończenie sezonu FIS, który zdecydował, że miłośnicy narciarstwa mogą spotkać się w Jasnej 20 i 21 stycznia 2024 r. na zawodach Pucharu Świata“ – powiedział Igor Rattaj, prezes zarządu i dyrektor generalny Tatry Mountain Resorts, a.s.

Program Gopass Ski Challenge daje narciarzom możliwość porównania przejechanych przez siebie kilometrów z innymi użytkownikami stoków. Osiągając kolejne poziomy przejechanych kilometrów – od podstawowego “Rider” (20km), aż po “Legend” (500km), narciarze mogli porównać swoje osiągnięcia i na podstawie przejechanych kilometrów otrzymać oryginalną naklejkę. W gronie Legend, czyli narciarzy, którzy w sezonie 22/23 pokonali na nartach ponad 500 km, znalazło się aż 3220 narciarzy (w tym 2528 posiadaczy sezonówki).

W sezonie narciarskim 2022/23 królem stoków w ośrodkach TMR okazał się 61-letni Słowak Igor, który w sezonie pokonał na nartach 6777 km, czyli praktycznie odległość z Jasnej do Bostonu w USA. W Czechach królował Karel, który pokonał 5509 km, a w Polsce Jarosław, który przejechał 3902 km. Wśród narciarek dominowała 62-letnia Lýdia, która w tym sezonie pokonała na nartach 3527 km, co równa się np. odległości z Tatrzańskiej Łomnicy w Tatrach Wysokich do Grenlandii. Na drugim końcu rankingu znaleźli się narciarze, którzy nie spędzili na nartach ani jednego dnia.

Najwięcej kilometrów w ciągu jednego dnia pokonano 16 lutego 2023 r. w Jasnej. Tego dnia 9 560 gości przejechało na nartach 191 673 kilometrów, czyli 4,8 obwodu Ziemi. Najwięcej dni na nartach w ośrodkach TMR spędziła Lýdia – konkretnie 132 dni, wśród mężczyzn dominował Otto, który spędził łącznie 129 dni w ośrodku. Wśród rodzin pod względem liczby przejechanych na nartach kilometrów, na pierwszym miejscu znalazła się pięcioosobowa rodzina ze Słowacji, która w tym sezonie zimowym przejechała na nartach 3 912 km.