W Chinach, Indiach i USA pracę w turystyce może stracić 40 mln osób

koronawirus pracę w turystyce
fot. Gerd Altmann / Pixabay

Spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie ma coraz wyższą cenę. Dla sektora turystycznego, który przestał działać całkowicie, kosztem tym będzie między innymi likwidacja stanowisk pracy. 40 mln z nich zniknie w trzech krajach: Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych.

Jak wcześniej szacowało WTTC, na całym świecie przez pandemię koronawirusa zagrożonych jest 100 mln miejsc pracy w turystyce. Firma LearnBonds obliczyła, że 40 mln z nich to zatrudnienie, które daje branża turystyczna w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych.

W 2019 turystyka generowała 10,4 proc. światowego PKB, wartość tego rynku szła w biliony dolarów. Tworzyła około 10 proc. miejsc pracy. Koronawirus zmienił to w zaledwie kilka miesięcy. Podczas zarządzonej globalnej kwarantanny podróże wypoczynkowe zatrzymały się całkowicie. Firmy otrzymały potężny finansowy cios i aby przetrwać, zaczęły redukować zatrudnienie.

W Chinach spadek sięgnie 90 proc.

W Chinach przed wybuchem epidemii turystyka dawała pracę 29 milionom ludzi, z czego pracę może stracić aż 90 proc. – 25,6 mln. Przychody z turystyki krajowej spadły w pierwszym kwartale 2020 o 69 proc., a w skali całego roku o 20,6 proc.

Między 20 stycznia a 30 marca ponad 52 mln zaplanowanych podróży lotniczych w Chinach nie odbyło się. Między 22 a 29 kwietnia Liczba transakcji kupna biletów na loty krajowe i międzynarodowe spadła o 60 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2019.

Drugim rynkiem, który ucierpi najbardziej, są Indie – tam w turystyce pracę może stracić 9 mln osób. To stanowiłoby jedną trzecią wszystkich pracowników aktywnych zawodowo.

Amerykanie zetną wydatki

Ogromne straty na rynku pracy mogą dotknąć również Stany Zjednoczone. W 2019 w branży turystycznej zatrudnienie znajdowało tam 5,9 mln osób. Spodziewać się jednak należy 80-procentowego spadku, czyli redukcji 4,7 mln miejsc. I choć biznes otrzymał wsparcie w wysokości 25 mld dolarów z budżetu, rynek szybko się nie odbuduje. Szczególnie, że – jak pokazały badania – 62 proc. Amerykanów planuje w nadchodzącym półroczu obciąć swoje wydatki na wyjazdy.

W sumie, jak szacuje WTTC, globalny spadek PKB w części generowanej przez turystykę ma wynieść 2,6 biliona dolarów.