Wpływ koronawirusa na turystykę w USA dziewięć razy gorszy niż 11 września

wpływ na turystykę USA
fot. Anthony Fomin / Unsplash

Jedna trzecia miejsc pracy w turystyce w USA wyparowała na skutek epidemii koronawirusa. Jej wpływ na ten sektor jest już dziewięć razy większy niż ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku – informuje U.S. Travel Association na podstawie analiz firmy Tourism Economics.

Do końca kwietnia spadki w turystyce będą kosztowały amerykańską branżę turystyczną spowoduje zlikwidowanie 8 mln miejsc pracy z 24 mln. Gdyby liczyć wzrost bezrobocia tylko na podstawie zapaści w turystyce, w kwietniu wzrosłoby ono do 8,4 proc.

Pół biliona dolarów mniej

Straty spowodowane brakiem przychodów w turystyce mogą do końca 2020 roku przekroczyć pół biliona dolarów (519 miliardów). W ujęciu całorocznym Amerykanie spodziewają się spadku o 45 proc., przy czym w ciągu najbliższych dwóch miesięcy spadki przychodów mają sięgać 81 proc. Skumulowany wpływ strat w sektorze turystycznym na PKD kraju ma sięgnąć 651 mld dolarów. Do budżetu wpłynie natomiast o 80 mld dolarów mniej z podatków płaconych przez przedsiębiorców turystycznych.

Od pierwszego tygodnia marca do 19 kwietnia wydatki w sektorze turystycznym spadły do 2,9 mld dolarów, czyli o 85 proc. W ostatnim tygodniu, czyli między 12 a 19 kwietnia, były one o 87 proc. niższe niż w tym samym tygodniu 2019 roku.

Spośród przebadanych, 90 proc. miała zaplanowane aktywności turystyczne, zanim wybuchła epidemia koronawirusa. Spośród nich 80 proc. albo je odwołała albo przełożyła – to dane dostarczone przez MMGY Travel Intelligence. Recesja najpewniej rozciągnie się na drugi kwartał 2020 roku i to wtedy osiągnie swoje apogeum.

Przedłużyć i rozszerzyć pomoc rządową

„Dane pokazują, że mimo przyjęcia programów pomocowych, amerykańska turystyka nadal cierpi w sposób ekstremalny i narastający. Apelujemy o łaty finansowe, które pozwolą nam bardziej odetchnąć, o szybciej działające regulacje i większą ich elastyczność” – komentuje Roger Dow, prezes U.S. Travel Association.

Dodał, że fundusze z rządowego programu mającego wspomóc zatrudnienie (Paycheck Protection) zostały już wyczerpane i wymagają uzupełnienia. Organizacja apeluje też do Kongresu o rozszerzenie działania programu Paycheck Protection na DMO. Chce, aby na pomoc przeznaczono dodatkowych 600 mld dolarów i aby rozciągnięto okres pomocy do grudnia 2020 roku. Obecnie ustalono, że skończy się ona 30 czerwca, czyli o wiele wcześniej niż spodziewany czas odrodzenia się gospodarki.

Czytaj także: Do 450 mld dolarów strat w turystyce – nowa prognoza UNWTO na rok 2020