WTTC: codziennie milion osób traci pracę w turystyce

wttc 100 mln miejsc pracy
fot. Gerd Altmann / Pixabay

Liczba zwolnień w branży turystycznej skoczyła o 30 proc. w ciągu ostatniego miesiąca i wyniosła 25 mln – podaje World Travel & Tourism Council (WTTC). Z szacunków opublikowanych przez organizację wynika, że w skali globalnej z powodu epidemii koronawirusa pracę w turystyce stracić może 100 mln.

Władze WTTC poinformowały o skali kryzysu ministrów turystyki krajów G20 podczas wspólnej wideokonferencji. Spośród 100,8 mln zagrożonych miejsc pracy prawie 75 mln to zatrudnienie właśnie w krajach należących do grupy. Pokazano też, jak gwałtownie rośnie skala wpływu pandemii na światową gospodarkę. W samej turystyce szacunkowe straty w PKB wzrosły do 2,7 bln dolarów z 2,1 bln jeszcze miesiąc temu.

WTTC chce szybkiej pomocy ze strony rządów

Już teraz z powodu koronariwusa i wywołanego w turystyce kryzysu już teraz codziennie pracę traci milion osób – podają eksperci WTTC.

„To szokujące i bardzo niepokojące zmiany, zachodzące w bardzo krótkim czasie. Nasze badania pokazują, że tylko w przeciągu jednego miesiąca liczba zwolnień w turystyce sięgnęła 25 mln. Cały turystyczny cykl jest niszczony przez pandemię” – komentuje prezes WTTC Gloria Guevara.

„O skali kryzysu powiadomiliśmy, podczas spotkania online, ministrów turystyki krajów G20. Doradziliśmy, w jaki sposób rządy powinny interweniować, szybko udzielając wsparcia dla naszego sektora. Turystyka to podstawa globalnej gospodarki. Bez tego segmentu ekonomiczne odrodzenie się po pandemii będzie o wiele trudniejsze, a miliony osób przez lata będą przeżywały finansowe i psychiczne załamanie” – dodała.

Zatrzymane koło zamachowe gospodarki

WTTC podaje, jak kryzys w turystyce uderza w poszczególne kontynenty. Najwięcej miejsc pracy zagrożonych jest w Azji – 63,4 mln, co przekłada się na stratę ponad biliona dolarów. Europa miałaby stracić 708 mld dolarów i 13 mln miejsc pracy, kontynenty Ameryki – 14,1 mln miejsc pracy i 709,9 mld dolarów.

Turystyka odpowiada za 10,3 proc. globalnego PKB oraz za tworzenie co czwartego nowego miejsca pracy. W ciągu ostatnich czterech lat jej wzrost przewyższał tempo rozwoju światowej gospodarki.

Czytaj także: Masowe zwolnienia w turystyce. „Nie zostawiajcie nas z tym samych”