W Białce wybrano Harnasia 2016

AG

W ostatni weekend w Białce Tatrzańskiej odbył się XX Festyn Białczański. Impreza po raz jedenasty została zorganizowana pod Kotelnicą. Jak co roku wybrano Harnasia Roku, został nim Jan Stanuch z Zakopanego.

Festyn jest jedną z największych imprez plenerowych na Podhalu. Od roku 2006 organizowany jest na terenie coraz bardziej rozbudowującego się ośrodka narciarskiego Kotelnica Białczańska. Jak co roku przez trzy dni – mimo próbującego przeszkadzac w sobotę deszczu – impreza zgromadziła tysiące widzów, w tym większość stanowli turyści z Białki, Bukowiny, Zakopanego i innych miejscowości regionu.
Magnesem, jak co roku, były wsytępy zespołów góralskcih, konkurs na Cepra i Ceperkę Roku i zmagania o tytuł Harnasia Roku a także występy gwiazd.
W sobotę wystąpiły Strachy na Lachy – profesjonalne wykonanie największych przebojów, duża kultura oraz Agnieszka Chylińska – błędy w wykonaniu i obraźliwe odzywki. W niedzielę gwiazdami były zespół IRA – rzetelna występ i Sylwia Grzeszczak (szaleństwo fanek w wieku gimnazjalnym). Ta ostatnia wykonawczyni jako jedyna rozdawała i to cierpliwie przez trzy kwadranse autografy.
Nocami pod sceną bawiono się przy grze zespołów Świstoki oraz The Once Band.
Za dnia gości bawiły pokazami tańca ludowego oraz piosenkami góralskimi zespoły Białcanie oraz Zyngierki Białcańskie.
Najważniejszy jednak był wybór Harnasia. W tym roku do konkursu zgłosiło się 5 kandydatów: Krzysztof Blacha z Bustryku, Robert Rzepka i Jan Styrczula z Ratułowa, Janusz Gaculak z Boru i Jan Stanuch z Zakopanego

Tytuł Harnasia Roku 2016 otrzymał Jan Stanuch z Zakopanego, uczeń Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych. Wśród nagród które otrzymał znalazły się rower górski i ręczna piła spalinowa do drewna (zadeklarował od razu, że odda ją tacie, bo poprzednią zepsuł).

Przewodniczący jury, Andrzej Skupień, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, powiedział: “Każdy z chłopaków mógł wygrać, to absolutna ekstraklasa góralska. Zdecydowała wygrana w tańcu góralskim.”

Ukoronowaniem wyborów był wspólny występ na scenie i taniec Zbójnicki prawie wszystkich Harnasiów Roku z ostatnich 15 lat.

{gallery}4089{/gallery}