Urzędnik od kampanii z „Kruszwilem”: chcieliśmy udowodnić, że memy są nieprawdziwe

archiwum wrotapodlasia.pl
Michał Podbielski

Michał Podbielski, urzędnik, który przeprowadził kampanię promocyjną z „Lordem Kruszwilem”, wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że treść filmu znali jego przełożeni. Tłumaczy, że „założeniem filmu było skonfrontowanie z rzeczywistością negatywnego wizerunku województwa, utrwalanego w internetowych memach.”

Po ujawnieniu przez nasz portal, że film „Lorda Kruszwila”, zawierający wulgarne treści, był finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa, zaczęło się szukanie winnych. Marszałek Artur Kosicki przeprosił i zrzucił winę na byłego wicedyrektora departamentu, Michała Podbielskiego. Ten odpowiada w swoim oświadczeniu – wszystkie działania, w tym scenariusz filmu, były akceptowane przez zarząd województwa podlaskiego. Twierdzi również, że nie jest prawdą, jakoby jego zwolnienie z pracy miało związek z przeprowadzoną z youtuberem kampanią.

Poniżej publikujemy w całości oświadczenie Michała Podbielskiego:

“W obliczu narastającej fali krzywdzących mnie publikacji, jako osoba uczestnicząca w procesie nawiązywania współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego z youtuberem Lordem Kruszwilem, chcę odnieść się do następujących kwestii.

Po pierwsze, wszelkie działania, które podejmowałem podczas realizacji współpracy z Lordem Kruszwilem, począwszy od etapu opracowania koncepcji, przez akceptację scenariusza, po podpisanie i rozliczenie umowy, były prowadzone na polecenie, za wiedzą i zgodą Zarządu Województwa Podlaskiego, za pośrednictwem członka zarządu nadzorującego promocję. Cały proces został przeprowadzony z zachowaniem drogi służbowej, uzyskując akceptację przełożonych, oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Wszystkie decyzje związane z tą współpracą konsultowałem z nadzorującym promocję członkiem Zarządu Województwa.

Wszystkie decyzje związane z tą współpracą były podejmowane po akceptacji członka Zarządu Województwa nadzorującego promocję.

Po drugie, założeniem filmu było skonfrontowanie z rzeczywistością negatywnego wizerunku województwa, utrwalanego w internetowych memach, popularnych szczególnie wśród młodzieży.

W tym celu zaangażowano jednego z najchętniej oglądanych przez tę grupę docelową youtuberów. W filmie miał udowadniać, że memy o Podlasiu nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wybierając ofertę i scenariusz filmu zaproponowany przez Polsat Media, bazowano na przedstawionych przez nich wskaźnikach. Podjęta została decyzja o wyborze takiej formy nośnika, aby dotrzeć do określonych odbiorców i zrealizować założone cele. Niestety oczekiwany efekt nie został osiągnięty.

Marketing rządzi się swoimi prawami, a działania marketingowe bywają obarczone ryzykiem i podlegają stałej ocenie. Rozumiem i przyjmuję głosy krytyki.

Chciałbym zapewnić, że intencją podejmowanych działań nigdy nie było obrażanie mieszkańców regionu, a wszystkich, którzy poczuli się urażeni – przeprosić.

Po trzecie, faktycznie nie pracuję już w Urzędzie Marszałkowskim. Kwestia współpracy z Lordem Kruszwilem nie była wskazywana jako przyczyna mojego rozstania z urzędem. Do piątku, 10.01.2020 r.

Na swoim koncie mam szereg zakończonych sukcesem przedsięwzięć i kampanii nagradzanych w konkursach branży marketingowej. W mojej wieloletniej pracy zawsze kierowałem się interesem zatrudniającej mnie instytucji. Liczę na to, że dalej będę mógł to robić.”