Tymczasowe paszporty od lipca na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach

fot. MSWiA

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ogłosiło otwarcie nowych punktów wydawania paszportów tymczasowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Decyzję podjęto w związku z sukcesem punktu działającego na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że punkt w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem, obsługując średnio 60 osób dziennie. Wiceminister Tomasz Szymański poinformował, że z punktu na Lotnisku Chopina skorzystało już blisko 18 tys. osób. Nowe punkty powstały, aby sprostać zwiększonemu ruchowi wakacyjnemu na lotniskach.

Harmonogram otwarcia nowych punktów:

  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 1 lipca 2024 roku.
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 8 lipca 2024 roku.
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – 17 lipca 2024 roku.

Nowe punkty będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, a punkt w Warszawie będzie czynny od 8:00 do 20:00.

Uzyskanie paszportu tymczasowego jest możliwe w następujących przypadkach:

  • Utrata, zapomnienie lub kradzież paszportu/dowodu osobistego.
  • Posiadanie nieważnego paszportu lub dowodu osobistego.
  • Posiadanie ważnego biletu lotniczego.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł, płatna wyłącznie kartą płatniczą. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie przez 365 dni, w zależności od indywidualnej sytuacji.