Turystyka światowa do końca kwietnia – wzrost o 5 proc.

AG

Według ostatniego barometru Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w pierwszych czterech miesiącach na świecie podróżowało turystów, o 18 mln (5,3 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. To już siódmy z rzędu rok wzrostu turystyki światowej, każdego roku wzrsot wynosi co najmniej 4 proc. (w 2015 roku – 4,6 proc.).

Sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai, powiedział: “Wyniki pokazują, jak wielka jest ochota ludzi do podróżowania i pokazują kontynuację wzrostu ruchu turystycznego. Korzystaja na tym wszystkie regiony, mimo pojawiającyh się wyzwań i przeciwności. Turystyka okazuje się dynamicznym i odpornym na przeciwności sektorem gospodarki. Jednak, pomimo dobrych wyników, tragiczne wydarzenia w ostatnich miesiącach przypominają nam, że bezpieczeństwo turystów pozostaje naszym głónym wyzwaniem. Musimy kontynuowac prace nad tym, by turystyka uczestniczyłą w globalnym planie dotyczącym poprawy bezpieczeństwa na poziomie światowym, regionalnym i krajowym.”

Jeśli chodzi o regiony, to największy wzrost liczby turystów odnotował region Azji i Pacyfiku – 9 proc. Azja Południowo-Wschodnia i Oceania osiągnęła wzrost w wysokości 10 proc., Azja Połnocno-Wschodnia – 8 proc., zaś Azja Południowa – 7 proc.
W Afryce ruch turystyczny wzrósł o 7 proc., w Ameryce Południowej i Środkowej – o 7 proc., na Karaibach – o 6 proc., zaś w Ameryce Północnej – o 5 proc.
W Europie odnotowano o 4 proc. więcej turystów niż w w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku. W Europie Północnej, Centralnej i Wschodniej wzrost wyniósł 6 proc., w Europie Południowej i w basenie Morza Śródziemnego – o 4 proc., w Europie Zachodniej – o 3 proc.
Na Bliskim Wschodzie wzrost liczby turystów wyniósł 7 proc.
Światowa Organizacja Turystyki prognozuje, że od maja do końca sierpnia liczba turystów wyniesie około 500 mln.