“Turystyka otrzyma wsparcie”: Jarosław Gowin deklaruje rozszerzenie “tarczy 6.0” i 1 mld zł dla gmin górskich

tarcza-gmin-gorskich
Wicepremier Jarosław Gowin

200 gmin na terenach górskich otrzyma refinansowanie umorzenia podatku od nieruchomości oraz 700 mln zł na inwestycje w turystykę – zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin. Na pytanie redakcji WaszaTurystyka.pl o wsparcie z „tarczy 6.0” dla branży hotelarskiej odpowiedział: „cały czas rozszerzamy ten, wszystkie branże zamknięte otrzymają wsparcie za cały okres zakazu działalności.”

Na refinansowane umorzenia podatku od nieruchomości do 80 proc. może liczyć ok. 200 gmin położonych na terenach górskich. Rząd zapowiada też 700 mln zł na inwestycje dla branży turystycznej. W sumie pomoc dla gmin górskich ma wynieść 1 mld zł. W ciągu miesiąca od podjęcia uchwały samorządy będą mogły występować z wnioskami. Uchwały mamy spodziewać się najpóźniej w ciągu dwóch dni. Program przedstawili podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin i minister Michał Dworczyk.

Pomoc dla gmin górskich, bo tam cierpią wszyscy

„W gminach górskich, turystycznych, ruch spadł o 70 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W niewielkich samorządach tak znaczący spadek ruchu ma olbrzymie konsekwencje finansowe. Program powstał we współpracy ze stowarzyszeniem zrzeszającym gminy górskie. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie firmy, np. piekarnie, ponoszące straty na terenie takich gmin, są objęte tarczą antykryzysową i finansową” – tłumaczył Jarosław Gowin.

Środki te mają za pośrednictwem samorządów trafić w głównej mierze do przedsiębiorców.

„Rząd Zjednoczonej Prawicy poważnie traktuje wszystkich przedsiębiorców, w tym branżę turystyczną. To, co do tej pory pomogło nam przejść przez okres pandemii bez większych wstrząsów to solidarność i samodyscyplina. Wiemy, że rosną emocje, wierzymy, że miliard złotych poprawi nieco sytuację w gminach. Zdajemy sobie skalę ze skali frustracji społecznych i podchodzimy do tego z szacunkiem. Na szczęście widać już światełko w tunelu w postaci szczepionki” – dodał Michał Dworczyk.

Obiekty noclegowe mają dostać wsparcie

Na pytanie redakcji Waszaturystyka.pl o dopisanie obiektów noclegowych (PKD 55.10.Z i 55.20.Z) do „tarczy 6.0” Jarosław Gowin odpowiedział:

„Tarcza jest cały czas aktualizowana. Z całą pewnością za cały okres, w którym decyzją administracyjną są wyłączone z funkcjonowania, firmy otrzymają wsparcie.”

Szczegóły wsparcia

Instrument I: Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

Instrument II: Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

· szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
· placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
· parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
· skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
· infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

W przypadku, gdyby wnioski gmin przekroczyły wartość 1 mld zł, wsparcie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu tak, aby zapewnić nieprzekroczenie tej kwoty.

Licznik pokaże straty gmin górskich. W samym Świeradowie Zdroju zamknięcie turystyki kosztuje 1,6 mln zł dziennie

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center