Tuchów po raz trzeci zgromadził miłośników wina

AG

Znajdujący się nieopodal Tarnowa Tuchów zaistniał na winiarskiej mapie Polski nie tylko świetnymi winami, ale też bardzo ciekawym wydarzeniem z udziałem gości z zagranicy. W niedzielę odbyła się tam trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Wina Tuchovinifest.

Pierwszy weekend sierpnia obowiązkowo należy spędzić w Tuchowie. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, by spróbować znakomitych win produkowanych w Małopolsce, ale też na Podkarpaciu i na Słowacji. A dla wytwórców – możliwość, by zmierzyć się w konkursie na najlepsze wina. Trzecia edycja Tuchovinifest przyciągnęła licznych miłośników wina, nie tylko z okolicznych gmin, ale też z innych regionów kraju. Miastem partnerskim wydarzenia było morawskie miasto Mikulov, którego okolice słyną z licznych bardzo dobrych winnic.

Aktywni winiarze z Tuchowa

Współorganizatorem wydarzenia jest Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, w którym aktywnie działa Tuchowska Winnica Rodziny Steców, nieformalnie będąca siłą sprawczą całego przedsięwzięcia. Rodzina Steców to nie tylko znakomici wytwórcy wina, ale też ludzie bardzo otwarci i zaangażowani w lokalną społeczność. To m.in. dzięki ich staraniom liczni amatorzy wina mogli brać udział w degustacji, która rozpoczęła się o 14:00 w Tuchowskim Domu Kultury.

W tym roku mogliśmy spróbować trunków z winnic: Rodziny Steców, Manru, Chodorowa, Amelie, Zawadka, Dąbrówka, Rodziny Steckich, Vetus, Goja, a także z: Piwnic Antoniego, Dworu Kombornia, Salonu Win Karpackich i Winiarni “Lippóczy Pince” Sztyler i Hegedűs.

Tuchovinifest to także prezentacja win i winnic, spotkania panelowe, dyskusje, prezentacje oraz występy artystyczne. W trakcie festiwalu wręczono też nagrody dla najlepszych winiarzy.