Trwa przebudowa ośrodka PKL na Górze Parkowej

PKL remontują stację na Górze Parkowej
Wizualizacja stacji kolejki na Górze Parkowej/fot. archiwum PKL

Od początku września Polskie Koleje Linowe przebudowują górną stację ośrodka na Górze Parkowej, by przywrócić jej historyczny charakter i wprowadzić nowe udogodnienia dla turystów.

Prace ruszą też na stacji dolnej, dzięki czemu cały obiekt będzie mógł powrócić do swojego przedwojennego charakteru i przyjmować turystów w odrestaurowanych wnętrzach art deco znacznie szybciej, niż początkowo zakładano. Odwiedzających ośrodek PKL już latem przyszłego roku czeka prawdziwa podróż w czasie.

Ośrodek PKL na Górze Parkowej wraca do swoich najlepszych, przedwojennych tradycji. W odnowionym budynku powstanie między innymi restauracja i tarasy widokowe. Pojawią się także dodatkowe atrakcje dla turystów przenoszące ich w klimat XX-lecia międzywojennego oraz udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub podróżujących z dziecięcymi wózkami.

Patryk Białokozowicz z zarządu PKL, powiedział: „Postanowiliśmy poszerzyć od razu zakres inwestycji o dolną stację, by jak najszybciej znowu móc zaprosić turystów do naszego ośrodka na Górze Parkowej. Dzięki temu zmniejszymy do minium czas, w którym ośrodek pozostanie zamknięty dla zwiedzających.”

Planowany koniec prac to lato 2021 roku.

W ramach projektu wnętrza budynków zostaną zaaranżowane tak, aby wydobyć najlepsze cechu stylu lat 30. Klasyczne przestrzenie zostaną wzbogacone szeregiem nowinek technologicznych i projekcji multimedialnych, aby zapewnić najwyższą jakość doświadczeń i przenieść gości Góry Parkowej do lat 30. XX wieku.

Stylowa restauracja i tarasy

W górnej stacji ośrodka powstaje restauracja nawiązująca klimatem i wyposażeniem do całościowej wizji realizowanej przez PKL. Znajdziemy w niej liczne elementy stylu art deco – od lamp dekoracyjnych, stylizowanych mebli po inne detale wyposażenia. Poza nowymi wnętrzami klientom serwowane będą dania tematycznie dopełniające wizję podróży do klimatu lat 30. Projekt górnej stacji obejmuje również przebudowę pergoli mieszczącej kawiarnię i wyposażenie jej w szklane, otwierane ściany, chroniące przed wiatrem w okresie jesienno-zimowym oraz nowe okna, przez które turyści będą mogli obserwować widoki po stronie Rajskich Ślizgawek.

Przebudowie ulegnie także dziedziniec wewnętrzny, z którego półokrągłymi schodami będzie można dostać się na słoneczny taras restauracji. Nowa nawierzchnia umożliwi tam przeprowadzanie dancingów, których tradycja na Górze Parkowej sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Ważnym elementem planowanej renowacji jest dobudowanie dwóch tarasów na piętrze restauracji o łącznej powierzchni ponad 200 m2. W całym budynku pojawią się też nowe toalety.

Pierwsza w Polsce kolej linowo – terenowa ruszyła 8 grudnia 1937 roku z dolnej stacji, położonej 584 m n.p.m., trasą o długości 642 metrów do stacji znajdującej się na Górze Parkowej.

Na Gubałówce już wkrótce rozbłyśnie Kraina Światła