Trwa naśnieżanie w ośrodkach Polskich Kolei Linowych

Ośrodki PKL szykują się na sezon zimowy
Naśnieżanie na Gubałówce/fot. Bartek Jurecki

Ujemne temperatury na Podhalu, w Pieninach i Beskidach pozwoliły na pierwsze naśnieżanie tras narciarskich w ośrodkach Grupy PKL. Już od kilku dni na Palenicy, Gubałówce i Jaworzynie Krynickiej trwa śnieżenie i prowadzone są przygotowania do rozpoczęcia sezonu zimowego.

Palenica i Jaworzyna Krynicka z indywidualnym pomiarem czasu

Ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy zaczął śnieżenie od sportowej trasy Palenica I i Polany Szafranówki. W sezonie zimowym narciarze na Palenicy będą mogli skorzystać ze slalomu z indywidualnym pomiarem czasu. Czynna będzie kolej krzesełkowa, wyciągi orczykowe i trasy narciarskie, zarówno dla rodzin, początkujących narciarzy jak i zawodników trenujących wyczynowo. Trasy sportowe ośrodka PKL Palenica w Szczawnicy oraz Jaworzyny Krynickiej będą gościć zimą młodych zawodników programu PolSKI Mistrz, którego celem jest rozwój umiejętności sportowych dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce udzielane przez PFR i Grupę PKL.

Na stoku Palenicy/fot. Bartek Jurecki

W tym sezonie Jaworzyna Krynicka, oprócz 10 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności, udostępni zupełnie nowe miejsce dla szkolenia najmłodszych oraz początkujących narciarzy. Przy dolnej stacji kolei gondolowej otwarty zostanie tzw. wyciąg taśmowy ułatwiający dzieciom korzystanie z trasy i stawianie pierwszych kroków na nartach. W tym roku szkoła narciarska Jaworzyna Ski & Snowboard przygotowała też nowy program szkoleniowy, a na każdego, kto chciałby sprawdzić swoje umiejętności, czekać będzie przy dolnej stacji slalom z pomiarem czasu.

Gubałówka z nową szkołą narciarską i Krainą Światła

Tej zimy, zarówno amatorzy narciarstwa, jak i zawodnicy objęci programem PolSKI Mistrz, będą mogli trenować na dedykowanych trasach slalomowych na Górnej Polanie Gubałówki. Otwarta będzie też nowa szkoła narciarska. Poprowadzi ją razem z PKL Andrzej Bachleda-Curuś, jeden z najlepszych polskich narciarzy alpejskich, olimpijczyk z Nagano i Salt Lake City, trzykrotny mistrz Polski, znany również ze swoich muzycznych pasji. Po zmroku wszyscy odwiedzający Gubałówkę będą mogli podziwiać Krainę Światła, która również tej zimy przyciągać będzie turystów chętnych do obejrzenia iluminacji świetlnych złożonych z ponad miliona ledowych, ekologicznych lampek. Instalacja na nowym, wyremontowanym deptaku, będzie otwarta przed świętami Bożego Narodzenia nawiązując swym charakterem do regionu Podhala i klimatu świąt.

Bezpieczni na stokach

Wszelkie powierzchnie wspólne w ośrodkach turystycznych PKL są dezynfekowane, a płyny do dezynfekcji rąk dostępne są w wyznaczonych miejscach. Dezynfekcji poddawane będą zimą również koleje krzesełkowe oraz sprzęt narciarski w wypożyczalniach PKL.

Patryk Białokozowicz z PKL, powiedział: “Wymogi uzgodnione z GIS i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii pozwolą na dodatkowe zabezpieczenie narciarzy i turystów. Na stokach przed transmisją koronawirusa chroni nas już między innymi sam podstawowy strój i wyposażenie narciarza czy snowboardzisty: kominiarki, rękawiczki czy gogle, które w dużym stopniu, podobnie jak maseczki, ograniczają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów, chroniąc nas i innych. Już sam sprzęt, jaki mamy ze sobą na stoku, powoduje naturalne wymuszenie dystansu. Pamiętajmy jednak o samodyscyplinie, zachowaniu bezpiecznego dystansu zarówno na stoku, przed skorzystaniem z przejazdu koleją krzesełkową czy wyciągami, jak i w budynkach ośrodków narciarskich.”

PKL rozpoczyna jesienne przeglądy. Sprawdź, kiedy kolejki będą nieczynne

Zimowy sport przed ekranem

Sezon zimowy jest ważny nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla sportowców, którzy miesiącami przygotowują się do startów. W Polsce kilka dyscyplin cieszy się zainteresowaniem kibiców i widzów. Patrząc tylko przez pryzmat oglądalności w telewizji i liczbie obstawianych kuponów w zakładach bukmacherskich, numerem jeden są zdecydowanie skoki narciarskie. Firmy z tej branży nie tylko przygotowują dla graczy specjalne kursy, ale i bonusy bukmacherskie. Skoki dzięki regularnym sukcesom zawodników dystansują konkurencję, choć w Polsce swoich wiernych fanów ma biathlon, narciarstwo alpejskie, czy łyżwiarstwo. Najważniejsze występy można zobaczyć w telewizji, prawa do skoków narciarskich ma TVP i każdy konkurs Pucharu Świata notuje kilkumilionową widownię. Również inne kanały niekodowane chętnie pokazują wydarzenia rangi mistrzowskiej. Sporty zimowe mają się więc nieźle, mimo trudności jakie spadły nie tylko na nie w 2020 roku.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center