Travelplanet.pl – niższe prowizje za sprzedaż Rainbow i Itaki

Agenci sieci partnerskiej i franczyzowej Travelplanet.pl otrzymali informację, że od początku lutego prowizje za sprzedaż produktów Itaki i Rainbow zostają obniżone do 7 proc. netto. Firma tłumaczy to problemami we współpracy z touroperatorami, jeden z nich zaprzecza.

Prowizje w wysokości 7 proc. netto to obniżka o ponad 2 pp., zrównująca stawkę z przeciętnym poziomem rynkowym. Jak dowiadujemy się od agentów z sieci Travelplanet.pl, dotyczy ona sprzedaży wyłącznie dwóch touroperatorów: Itaki i Rainbow.

„Sytuacja i umowy z organizatorami wymuszają na nas pewną korektę wypłacanej prowizji, od 1 lutego 2019 prowizja na Itace i Rainbow będzie na poziomie 7 proc. netto. Reszta organizatorów zostaje na stawkach tak jak do tej pory” (pisownia oryginalna – przyp. red.) – poinformował Travelplanet.pl swoich agentów.

Z naszych informacji wynika, że Travelplanet.pl pobiera od Itaki tę samą prowizję, co przed 1 lutego 2019, od Rainbow zaś – o 3 proc. niższą. Jest to widoczne dla agentów w systemie rezerwacyjnym.

„Nie zmienialiśmy nic w warunkach współpracy z Travelplanet.pl i ta obniżka nie ma z nami nic wspólnego” – mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki. „Widocznie firma szuka możliwości zwiększenia zysku” – dodaje.

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow twierdzi, że temat prowizji był poruszany w rozmowach z Travelplanet.pl.

„Wprowadziliśmy pewne wymogi dotyczące sprzedaży last i first minute. Nie do końca podobało nam się, że tak duża część pakietów sprzedawana jest w ostatniej chwili. Chcieliśmy zmienić strukturę tej sprzedaży, wprowadziliśmy więc nowe targety, aby zwiększyć rentowność. Jeśli Traveplanet.pl ich nie spełni, być może wtedy trzeba będzie rozważyć obniżkę prowizji” – mówi Grzegorz Baszczyński.

Z danych widocznych w systemie wynika, że Rainbow płaci już Travelplanet.pl mniejszą prowizję, jednak to nie tylko ona stanowi problem w relacjach Rainbow z multi-agentem. Nieoficjalnie wiadomo, że część touroperatorów ma wątpliwości co do jakości niektórych punktów sprzedaży znajdujących się w sieci Travelplanet.pl. Od osób zorientowanych w rynku agencyjnym słyszymy, że biura te prowadzone są często przez osoby bez doświadczenia w branży turystycznej, a nierzadko – przy okazji innego rodzaju działalności. I nie wszystkie figurują na oficjalnej liście dostępnej na stronie Travelplanet.pl. Stąd m.in. konflikt, o którym dowiadujemy się z komunikatu Travelplanet.pl:

„Utrzymaliśmy umowę z Rainbow, co było bardzo trudne, gdyż oczekiwania są bardzo duże, ale prowizja mocno obniżona. Jak sami widzicie, rynek jest trudny organizatorzy bardzo mocno obniżyli stawki prowizyjne, dodatkowo analizowali ograniczenie sprzedaży dla salonów na ziemi, skutecznie udało nam się, im wytłumaczyć, że to zły kierunek” (pisownia oryginalna – przyp. red.) – czytamy.

Nowe warunki dla agentów sieci Traveplanet.pl obowiązują od 1 lutego. O obniżkę prowizji zapytaliśmy oficjalnie rzecznika prasowego firmy. „Nie komentujemy naszych wewnętrznych rozliczeń” – brzmiała odpowiedź.