Travelplanet.pl: 50 proc. klientów spędzi święta w krajach islamskich

AG

Według statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl prawie połowa klientów biur podróży zamierza spędzić Boże Narodzenie lub nowy rok w krajach, gdzie obowiązującą religią jest islam. W poprzednim roku była to ok. jedna trzecia turystów. Egipt, Turcja, Emiraty Arabskie to trzy z pięciu najpopularniejszych kierunków. Wypoczynek świąteczny staniał o ok. 150 zł od osoby.

Według statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl (rezerwacje do końca listopada) w tym roku prawie co trzeci turysta wykupił świąteczny i noworoczny wypoczynek w Egipcie. Choć sam fakt, że ten kraj znajduje się na szczycie rankingu popularności wyjazdów w tym okresie nie jest niespodzianką, bo podobnie było w ubiegłym roku, to jednak wówczas wypoczynek zaplanowało tam nieco ponad 20 proc. W Turcji (numer 2 w rezerwacjach) Boże Narodzenie lub Nowy rok chce powitać przeszło 13 proc. klientów, a w Emiratach Arabskich (4. Pozycja w rezerwacjach) – ponad 3 proc.

Spadła za to atrakcyjność Wysp Kanaryjskich (z blisko 19 do niecałych 11 proc., spadek z 2 na 3 pozycję), Austrii (z przeszło 5 do nieco ponad 3 proc., spadek z 3 na 6. miejsce) i Włoch (z przeszło 4 do niecałych 3 proc., spadek z 6 na 9. miejsce).

Znacząco zmniejszył się odsetek wyjazdów narciarskich, w ubiegłym roku świąteczny wypoczynek na stokach wybierało 16 proc. klientów, obecnie poniżej 10 proc. Za to liczba turystów wyjeżdżających do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie podwoiła się w porównaniu z poprzednimi świętami i przełomem roku.

Poniżej 1000 zł od osoby można polecieć na święta lub nowy roku do Maroka, na Cypr lub do Turcji (hotele przede wszystkim 3*, ze śniadaniami lub bez wyżywienia) lub za 1000 – 1200 zł z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje, hotele głównie 4*). Od 1200 zł do 1500 zł kosztuje pobyt all inclusive w 4 i 5* hotelach na Riwierze Tureckiej.

Wyjazd na narty w tym czasie (z wyżywieniem HB) to koszt od 1200 – 1500 zł do renomowanych ośrodków w Alpach austriackich lub włoskich (Kaprun – Zell am See, Schladming, Skiwelt Wilder Kaiser Brixental, Val di Fiemme, Val di Fassa, Kronplatz, Val di Sole) i od 1500 zł w Alpy szwajcarskie (Zermatt, Davos).

Jednak turyści zostawiają w biurach podróży dwa razy więcej pieniędzy chcąc wylecieć na Boże Narodzenie i Sylwestra. Ze statystyk wynika jednak, że świąteczne wyjazdy zapowiadają się obecnie na tańsze niż przed rokiem. Z 3200 zł do ok. 3050 zł spadł średni koszt, jaki płacili klienci biur podróży za wypoczynek w tym czasie. To po części efekt mniejszego odsetka wyjazdów egzotycznych – 21 proc. wobec 24 proc. w poprzednim roku – ale również średniego kosztu wyjazdów na najważniejszych kierunkach: w wypadku Turcji spadł on z 2050 zł do 1900 zł za osobę, wyjazdy na Kanary potaniały z 3600 zł do 3450 zł a do Emiratów – z 4600 do 3800 zł od osoby. Z kolei wyjazdy do Egiptu zdrożały z ok 2550 zł do 2700 zł od osoby.