Test zrobiony w 48 godzin po przylocie zwalnia z kwarantanny

fot. archiwum Lotnisko Chopina w Warszawie

Rozporządzenie Rady Ministrów, które ukazało się w poniedziałek zawiera zapis o tym, że osoby, które od dzisiaj przylatują do Polski spoza strefy Schengen będą podlegać 10-dniowej kwarantannie. Mogą ją skrócić, jeśli przedstawią w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Jak uściśla Rozporządzenie, „Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.”

Przypomnijmy, że od dzisiaj osoby przylatujące ze strefy Schengen muszą przedstawić wyniki testu z wynikiem negatywnym i nie starszego niż 48 h. Osoby bez tego wyniku będą podlegały 10-dniowej kwarantannie.

Jak podkreślił podczas wczorajszej konferencji prasowej, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marcin Horała: „Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość.”

Horała: przylatujący spoza Schengen – kwarantanna zdejmowana po negatywnym teście w Polsce

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center