Horała: przylatujący spoza Schengen – kwarantanna zdejmowana po negatywnym teście w Polsce

Minister Horała/fot. KPRM

Marcin Horała, sekretarz stanu w ministerstwie Infrastruktury, zapowiedział, że od jutra wszyscy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen będą podlegać 10-dniowej kwarantannie. Będą ją mogli skrócić po przedstawieniu negatywnego testu na obecność COVID-19 wykonanego w Polsce. Osoby przylatujące ze strefy Schengen muszą przedstawić wyniki testu z wynikiem negatywnym i nie starszego niż 48 h.

Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Macrin Horała, powiedział: „Dla podróżnych przybywające ze strefy Schengen obowiązywać będzie kwarantanna, ale z tej kwarantanny będzie zwalniało przedstawienie testu z wynikiem negatywnym i nie starszego niż 48 h.

W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości tzn. wszyscy podróżni przybywający z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet pokazując test, zostaną skierowani na kwarantannę.

Każdy z tych dwóch rodzajów podróżnych będzie miał możliwość wykonać test w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, to będzie zwolniony z kwarantanny.”

Horała podkreślił: „Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość.”

Piotr Miller, rzecznik rządu dodał: „Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice posiadają aktualny test. Rząd zdecydował, żeby ujednolić zasady dot. kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen.

Lądowe granice Polski z krajami UE będą wyglądały podobnie jak obecnie funkcjonuje granica ze Słowacją i z Czechami. Nie będzie kontroli granicznych, jednak patrole będą sprawdzały wyrywkowo, czy podróżni posiadają ważne testy, wykonane najwcześniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Jeśli podróżni nie będą dysponowali testem, trafią na kwarantannę. Osoby przekraczające granicę Polski, która jest jednocześnie granicą UE, będą automatycznie wpisywane na kwarantannę, z której zwolnić może negatywny wynik testu wykonanego w Polsce.

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center