Szwajcaria czeka latem na Polaków

archiwum Switzerland Tourism

Wzrasta liczba turystów zainteresowanych różnorodnością atrakcji Szwajcarii. Switzerland Tourism stawia więc kolejny rok na popularyzację programu Gran Tour. Ten liczący 1 600 kilometrów szlak został tak poprowadzony, by na jego trasie, każdy znalazł cos interesującego. A więc znajdują się na nim zabytkowe miasta, muzea, punkty widokowe, skarby natury, miejsca do uprawiania turystyki aktywnej.

Adriana Czupryn ze Switzerland Tourism powiedziała: „Naszym celem jest, by w roku 2016, Grand Tour „zaliczyło” 50 tys. turystów. W 2020 roku chcemy osiagnąc liczbę 200 tys., zaś docelowo, w roku 2025, Grand Tour ma być jednym z pięciu najpopularniejszych szlaków długodystansowych na świecie.”

Szwajcarzy stawiają w promocji na kilka grup turystów. Na miłośników natury, entuzjastów aktywnego wypoczynku, miłośników atrakcji turystycznych, zwolenników wycieczek city break, miłośników SPA i spędzania czasu „lifestylowy” sposób oraz na rodziny. Pod te segmenty będzie kierowana tegoroczna akcja promocyjna w naszym kraju.
Na śniadaniu prasowym Switzerland Tourism, Doris Wandfluh z Kanderseg Tourismus w Berneńskim Oberlandzie prezentowała letnie możliwości wypoczynku w Adelboden, Lenk, Simmental & Kanderseg.
Z kolei Christine Winkelmann-Flűck zachęcała do odwiedzenia regionu Jungfrau.

Adriana Czuprym podkreśliła, że coraz więcej turystów docenia inne niż góry, walory Szwajcarii. Na przykład aż 38 proc. odwiedzających szwajcarskie miasta, odwiedza tamtejsze muzea. 81 proc. turystów jest zadowolonych z oferty kulturalnej. W ostatnich latach 58 proc. turystów odwiedzających Szwajcarię, jako cel podróży wybrało miasta
Wspomniana Grand Tour wymaga co najmniej ośmiodniowej wizyty, oczywiście jeśli się chce ja pokonać za jednym razem. Najniższy punkt położony na trasie to jezioro Lago Maggiore (193 m), najwyższy – przełęcz Furka (2 429 m). Istniej kolejowa wersja szlaku – Grand Train Tour, licząca ok. 1 200 kilometrów długości. Łączy ona osiem najpopularniejszych tras szwajcarskich kolei, w tym pociągami panoramicznymi.

Doceniając role turystyki kulturalnej, Szwajcarzy uruchomili program Art. Museums of Switzerland. Skupia on 11 muzeów prezentujących sztukę współczesną: Kunsthaus i Museum fűr Gestaltung w Zurychu, Tinguely Museum i Kunstmuseum w Bazylei, Kunsmuseum i Centrum Paul Klee w Bernie, Kunstmuseum i Mamco w Genewie, Musée de l’Elysée w Lozannie, LAC Arte e Kultura w Lugano oraz Fondation Beyeler w Riehen.

Spośród innych atrakcji tegorocznego sezonu warto wymienić:
100 – lecie ruchu Dada w Zurychu.
Nowootwarte Muzeum FIFA
Muzeum Chaplina w Vevey, otwarte w willi, w której aktor spędził ostatnie dwadzieściaa lat życia
200 – lecie hoteli Rigi Kuln w Rogi
Otwarcie dla zwiedzających bazowego tunelu Gotarda. Liczący 57 kilometrów długości będzie udostępniony do zwiedzania od czerwca do listopada. W grudniu pojadą nim pociągi, które dzięki niemu będą do Mediolanu jeździły o 33 minuty krócej.
Dwa etapy wyścigu Tour de France będą przebiegać przez Szwajcarię
125 lecie Sherlocka Holmesa w Haslital – tam znajduje się wodospad Reichenbach, nad którym stoczyli pojedynek Holmes i Moriatti