Święta Paschy w Izraelu

archiwum GoIsrael

Pascha (Pesach w języku hebrajskim) jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu żydowskim i jest obchodzona w całym Izraelu. Pierwszy i ostatni dzień Paschy to święta państwowe, a dni pośrednie są popularnym czasem dla rodzin na wakacje i wycieczki. (19 -26 kwietnia).

Jest to święto upamiętniające historię Wyjścia, podczas której starożytni Izraelici zostali uwolnieni z niewoli egipskiej. Bóg pomógł Żydom uciec z niewoli egipskiej, zsyłając na Egipcjan dziesięć plag, które spowodowały, że faraon musiał ich uwolnić. Wyruszyli w takim pośpiechu, że nie mogli czekać aż wyrośnie ciasto chlebowe (zaczynu). W rezultacie, na czas Paschy, nie zjada się chleba, tylko macę, będącą symbolem tego święta.

Każdego roku w okresie Paschy wiele izraelskich muzeów jest dostępnych za darmo dla zwiedzających. Większość głównych muzeów w Jerozolimie organizuje specjalne imprezy dla rodzin – m.in. Muzeum Izraela, Muzeum Nauki Bloomfield, Miasto Dawida i Wieża Dawida. 

Pascha w Tel Awiwie to imprezy dla wszystkich grup wiekowych od koncertów, spektakli teatralnych po festiwale. Wiele muzeów w Tel Awiwie będzie otwartych bezpłatnie w tym okresie, w tym Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Muzeum Designu Holon i Centrum Rabina.
Pesach jest także początkiem sezonu kąpielowego i przy dobrej pogodzie plaże w Tel Awiwie będą dobrym miejscem na świąteczny piknik.