Strefy biznesowe na polskich lotniskach – co i za ile

archiwum Lotniska Chopina w Warszawie

Wyszukiwarka lotów Skyscanner sprawdziła, co oferują i za jaką ceną polskie porty lotnicze podróżującym biznesmenom. Business lounge, potocznie nazywana salonikiem wypoczynkowym, to nic innego jak specjalna strefa na lotniskach, która oferuje szeroki wachlarz niestandardowych i ekskluzywnych usług dla najbardziej wymagających podróżnych. Strefy te są bezpłatne dla pasażerów, którzy podróżują pierwszą klasą lub posiadają kartę programu lojalnościowego. Podróżujący klasą ekonomiczną również mogą z nich skorzystać, ale za odpowiednią opłatą. Oferta business lounge jest zróżnicowana w zależności od wielkości lotniska oraz linii lotniczej, która jest gospodarzem w danym kraju. Polskie business lounges znacząco różnią się od first-class lounges poszczególnych przewoźników, które na międzynarodowych lotniskach oferują swoim pasażerom bogate zaplecze gastronomiczne, spa, a także pokoje wypoczynkowe.
Co polskie porty lotnicze oferują w ramach BEL i ile to kosztuje?

Lotnisko Chopina w Warszawie – na Lotnisku Chopina znajdują się cztery salony Executive – Preludium, Fantazja, Bolero i Polonez. Każdy pasażer odlatujący z Lotniska Chopina może rozpocząć podróż po wniesieniu jednorazowej opłaty w wysokości 130,00 PLN brutto od osoby. Wyjątek stanowi Salon Polonez, przeznaczony dla pasażerów PLL LOT S.A. oraz linii zrzeszonych w Star Alliance.

Lotnisko Chopina oferuje również Salony VIP, w których goście mają zagwarantowaną dedykowaną obsługę, a w jej ramach m.in. odprawę biletową, bagażową, celną i kontrole bezpieczeństwa przy zachowaniu pełnej dyskrecji. Goście Salonu VIP mogą korzystać z pełnej gamy dodatkowych usług, w tym m.in. organizacji spotkania dla współpracowników i partnerów biznesowych. Goście Salonu VIP są dowożeni do samolotu luksusowymi limuzynami. Jednorazowa opłata umożliwiająca nieograniczoną liczbę wejść do Salonu w ciągu 12 miesięcy to koszt około 19 500 zł. Z kolei każdorazowe skorzystanie z salonu to koszt około 780 zł.

Warszawa-Modlin – podwarszawskie lotnisko Modlin oferuje tzw. Skylounge. Po wniesieniu jednorazowej opłaty w wysokości 69 zł port lotniczy oferuje nieograniczony dostęp do różnego rodzaju alkoholi, ciepłych i zimnych napojów i przekąsek, wifi, tabletów z internetem, telewizji z dostępem do kanałów tematycznych oraz szeroki wybór prasy.

Lotnisko w Krakowie – port lotniczy Kraków-Balice w ofercie business posiada wygodną i komfortową poczekalnię, toalety dostosowane dla niepełnosprawnych, łazienkę z prysznicem, nielimitowane, bezpłatne wifi, barek samoobsługowy, zimne i gorące przekąski i napoje, ofertę gastronomiczną w porze śniadania i lunchu, a także prasę krajową i zagraniczną. Dla podróżujących klasą ekonomiczną jednorazowa opłata za osobę wynosi 120,00 zł. Lotnisko w Krakowie podobnie jak warszawskie Okęcie oferuje kompleksowa obsługę VIP – koszt tego rodzaju usługi to około 740 zł.

Lotnisko we Wrocławiu – port lotniczy we Wrocławiu oferuje strefę wypoczynkową, a w jej ramach szeroki wybór ciepłych i zimnych napojów, alkoholi oraz przekąsek z dostępem do codziennej prasy i programów telewizyjnych zapewniających najświeższe informacje ze świata. Ze strefy biznesowej mogą korzystać wszyscy pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości 79 zł brutto. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z obsługi typu VIP. Goście mają zapewnione dedykowany personel przeszkolony w zakresie protokołu dyplomatycznego, błyskawiczną odprawę biletowo-bagażową oraz dogodnie usytuowany parking przy terminalu.

Lotnisko w Katowicach – port lotniczy Katowice-Pyrzowice w ramach strefy biznesowej oferuje bezprzewodowy internet, prasę polską i zagraniczną, a także urządzenia biurowe. Bezpłatnie z Business Lounge mogą korzystać posiadacze karty Star Alliance: klasa Business, status HON, status GOLD. Jednorazowa opłata za skorzystanie z usługi Business Lounge dla pozostałych pasażerów to koszt 60 zł netto.

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – strefa biznesowa w porcie lotniczym w Gdańsku niewątpliwie przykuwa uwagą nowoczesną aranżacją wnętrz. Skórzane fotele, miła i profesjonalna obsługa, obficie zaopatrzony bar oraz możliwość lektury prasy polskiej i zagranicznej, a także nieograniczony dostęp do bezpłatnego wifi. Dodatkowo, pasażerowie korzystający ze strefy VIP w formule all – inclusive są dyskretnie odprawiani, mają do dyspozycji dedykowany personel i są dowożeni do samolotu limuzynami. Kompleksowa obsługa jednego pasażera to koszt około 300 zł netto.

Lotniczy w Poznaniu – strefa wypoczynkowa portu lotniczego Poznań – Ławica oferuje możliwość skorzystania z barku samoobsługowego, wyboru alkoholu, napojów i przekąsek. W obrębie strefy jest specjalnie wydzielona przestrzeń do pracy, wyposażona w stanowiska do pracy z komputerem, gwarantujące nieograniczony dostęp do internetu. Do tego pasażerowie mają dostęp do prasy polskiej i zagranicznej. Podróżujący klasą ekonomiczną mogą skorzystać z business lounge po uiszczeniu opłaty w wysokości 50 zł netto.

Lotnisko w Rzeszowie – z business lounge w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka może korzystać każdy, po wniesieniu opłaty 50 zł brutto. Strefa oferuje: bufet ciepłych i zimnych przekąsek, bufet ciast i deserów, napoje zimne i gorące, alkohole, komputery z dostępem do internetu, stanowiska do pracy, bezpłatne, nielimitowane wifi, urządzenia biurowe, prasę, telewizję, informacje o odlotach.

Lotnisko w Bydgoszczy – Doskonale zaopatrzony bar zapewnia szeroki wybór napojów ciepłych i zimnych, przekąsek i słodyczy oraz starannie wyselekcjonowanych alkoholi. Klimatyzowane pomieszczenie z dostępem do bezprzewodowego internetu oraz komputera z drukarką to idealne rozwiązanie dla podróżnego biura. By skorzystać z business lounge należy zakupić vouchery w cenie 65 zł brutto.

Port Lotniczy Łódź – Możliwość skorzystania z saloniku business executive lounge posiadają pasażerowie linii Adria Airways lecący klasą biznes oraz posiadający vouchery firmowe. Goście salonu mogą korzystać z oferty restauracji Flying Bistro, gorących i zimnych napojów bezalkoholowych, drinków oraz innych napojów alkoholowych. Na terenie salonu dostępny jest darmowy, bezprzewodowy internet. Lotnisko oferuje również pakiet VIP, a w jego ramach udostępnienie salonu VIP, wydzielony punkt kontroli bezpieczeństwa i dedykowane miejsce parkingowe w pobliżu salonu. Koszt tego rodzaju usługi to 100 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Port lotniczy w Lublinie – strefa biznesowa w porcie lotniczym w Lublinie oferuje szeroki wybór zimnych i gorących napojów bezalkoholowych, przekąsek przygotowanych przez lokalnych producentów oraz napojów alkoholowych. Dostępna jest także prasa lokalna i międzynarodowa, dostęp WI-FI do Internetu, telewizja z kanałami informacyjnymi polskimi i zagranicznymi, a także system aktualnych rozkładów lotów. Ze strefy biznesowej mogą skorzystać również klienci indywidualni uiszczając opłatę jednorazową w wysokości 80 zł brutto. Obowiązuje 30 proc. zniżka w przypadku zorganizowanych grup (minimum 4 osoby).