Spacer po Monachium śladami Freddiego Mercury’ego

Panorama Monachium/fot. archiwum DZT

Monachium opracowało nowy szlak turystyczno-muzyczny „Śladami Freddiego Mercury`ego”. Uważany za jedną z największych gwiazd rocka wszech czasów Brytyjczyk przez sześć lat, z krótkimi przerwami, mieszkał w Monachium (1979-1985). Podążając śladami wokalisty Queen w ramach „Freddie Mercury Walking Tour” fanki i fani jego muzyki mogą spojrzeć na stolicę Bawarii jego oczami.

Turyści przyjeżdżający do Niemiec najchętniej odwiedzali duże miasta wśród których znalazły się: Berlin, Monachium, Frankfurt, Hamburg, Kolonia i Düsseldorf.
Ogromną popularnością cieszy się oferta kulturalna – nie bez powodu Niemcy zajmują 1. miejsce wśród kulturowych celów podróży Europejczyków. Dzięki 8 milionom wycieczek kulturalnych z Europy do Niemiec, udział tego sektora w rynku zwiększył się w 2021 roku o 13 proc.

Wykorzystując ten trend Monachium opracowało nowy szlak turystyczno-muzyczny „Śladami Freddiego Mercury`ego”.

Podczas spaceru, który liczy 13 przystanków, począwszy od bramy Isartor przez Glockenbachviertel i kończąc przy Sendlinger Tor, uczestniczki i uczestnicy przenoszą się do czasów, gdy sam gwiazdor rocka przemierzał ulice Monachium i brał udział w legendarnych już imprezach. Wycieczka odbywa się co tydzień od maja do końca października, a w okresie zimowym raz w miesiącu. Dla uczczenia 31. rocznicy śmierci wokalisty, przypadającej 24 listopada i upamiętnienia pierwszego koncertu zespołu w Monachium, który odbył się 2 grudnia 1974 roku, organizowane są dwie specjalne wycieczki skoncentrowane wokół tematów związanych z Queen prowadzone przez znawców muzyki Freddiego. Każda z około trzygodzinnych wycieczek kosztuje 39 euro od osoby. Rezerwacja możliwa jest na stronie muctours.de.

Trasa wycieczek pozwala uczestnikom nie tylko odkryć nieznane dotąd fakty, ale także zetknąć się na żywo z miejscami, których światowa gwiazda była stałym bywalcem. W punkcie startowym wycieczki, przy bramie warownej Isartor, uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się więcej o historii samego zespołu Queen i o tym, dlaczego Freddie Mercury tak dobrze czuł się w Monachium. Po pierwszej wizycie w knajpie, co było typowym elementem życia artysty, wycieczka kieruje się ku Glockenbachviertel, dzielnicy, która ze swoimi kultowymi barami i klubami nocnymi do dziś uchodzi za centrum monachijskiej sceny LGBT. Kolejne przystanek to Musicland Studios, przy stacji monachijskiego metra Arabellapark, gdzie Queen i Freddie Mercury nagrali wiele albumów.

Specjalnym programom w dniach 24 listopada 2022 r. i 2 grudnia 2022 r. towarzyszyć będzie dwóch wyjątkowych gości: Herbi Hauke, założyciel i były dyrektor Muzeum Rocka w Wieży Olimpijskiej, który był obecny na pierwszym koncercie Queen w Niemczech, oraz ekspert w zakresie wiedzy o Freddiem Mercurym Nicola Bardola, autor książki „Mercury w Monachium – jego najlepsze lata”. Wieczory rozpoczną się powitalnym drinkiem i przekąskami w Hard Rock Café przy Platzl, a zakończą „rozchodniakiem” w Vertigo Bar lub Pimpernel. 2 grudnia uczestniczki i uczestnicy będą mieli również okazję zakończyć wieczór w Paradiso Tanzbar (wówczas Mrs. Henderson), gdzie w 1985 roku Freddie Mercury obchodził swoje 39 urodziny i gdzie powstał teledysk do jego piosenki „Living on my own”. Wycieczki startują o godz. 19.00.