Słowacja gotowa na sezon zimowy

archiwum SACR

W nadchodzącym sezonie zimowym na Słowacji do dyspozycji narciarzy będzie około 940 wyciągów oraz 72 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 500 tys. osób/godz. Ponad 100 słowackich ośrodków zimowych dysponuje sztucznym naśnieżaniem na powierzchni powyżej 600 ha i dzięki temu długość naśnieżanych tras wynosi około 220 km.

Ceny dziennych karnetów narciarskich kształtować się będą w granicach od 15 do 37 euro. Najdroższe karnety są jednodniowe w okresie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku /TOP SEZON/.

Łączna kwota tegorocznych zimowych inwestycji na Słowacji wynosi około 15 mln EURO.
Oto najważniejsze inwestycje:

Zverovka – Spalona Dolina
Nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami i podgrzewanymi kanapami firmy LITNER. Długość kolejki wynosi 2000 metrów, przepustowość 2400 osób/godz. a czas jazdy 6 minut 30 sekund. Nowością tegorocznego sezonu zimowego w ośrodku Spalona Dolina będzie także nowy punkt gastronomiczny przy górnej stacji kolejki krzesełkowej.
Do dyspozycji narciarzy jest 5 tras zjazdowych łącznej długości 4,6 km. Do transportu narciarzy oprócz nowej
6-osobowej kolejki służą 4-osobowe krzesło oraz 3 wyciągi orczykowe z całkowitą przepustowością 6800 osób/godz.
www.tatrawest.sk

Ski Bachledova Dolina – Jezersko
Nowy rejon narciarski Frankowa z nowym wyciągiem orczykowym o długości 1090 m oraz dwoma nowymi trasami zjazdowymi koloru czerwonego o łącznej długości 1500 m. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Ski Bachledowa Dolina będzie otwarcie specjalnej strefy dla najmłodszych narciarzy oraz nowe punkty gastronomiczne.
Do dyspozycji narciarzy są: 4-osobowe krzesło Jezersko, 3-osobowa kanapa Bachledova Dolina, 6 orczyków, 10 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km dla wszystkich kategorii narciarzy i 26 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Przepustowość ośrodka wynosi 7 600 osób/godz. Ski Bachledova oferuje także wieczorową jazdę w godz. 17.00-21.00, która jest wliczona w cenie całodziennego karnetu.
www.skibachledova.sk

Ždiar – Strednica
Nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa firmy TATRALIFT. Długość kolejki wynosi 550 metrów, przepustowość 2400 osób/godz. Wraz z budową nowej kolejki powstaną dwie trasy zjazdowe o kolorze czerwonym o łącznej długości 1300 m. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Ždiar – Strednica będą także nowe punkty gastronomiczne.
Do dyspozycji narciarzy jest 9 tras zjazdowych o łącznej długości 4,5 km. Do transportu narciarzy oprócz nowej 4-osobowej kolejki krzesełkowej służy 9 wyciągów orczykowych z całkowitą przepustowością 11 480 osób/godz.
www.strednica.sk

Ośrodek Pohoda – Krušetnica
Nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa o długości 784 m firmy LEITNER z przepustowością 2 184 osób/godz., która została zakupiona i przeniesiona z włoskiego ośrodka Sterzing-Rosskopf. Liczba kanap wynosi 98 sztuk a czas jazdy 5 minut 20 sekund. Nowością tegorocznego sezonu narciarskiego w ośrodku Pohoda – Krušetnica będą także nowe punkty gastronomiczne.
Do dyspozycji narciarzy są 3 trasy zjazdowe o łącznej długości 2 km. Do transportu narciarzy oprócz nowej 4-osobowej kolejki krzesełkowej służą 2 wyciągi orczykowe z całkowitą przepustowością 3 100 osób/godz.
www.pohodakrusetnica.sk

Jasna Niskie Tatry
W nadchodzącym sezonie poszerzono trasy na Priehybę, Lukovą i ulubioną trasę do organizacji zawodów narciarskich (Pretekárska). Na szczycie Chopoku z północnej strony dodano więcej armatek śnieżnych i zainstalowano nowe bariery chroniące przed śniegiem i wiatrem. W Jasnej czeka na narciarzy i snowboardzistów 45 km tras zjazdowych. Zdolność przewozowa 29 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 30 000 osób na godzinę.
www.jasna.sk

Tatrzańska Łomnica
Większa ilość urządzeń naśnieżających oraz poszerzenie trudnych odcinków tras Esíčka i Generál z Łomnickiego Stawu do Łomnicy. Dla narciarzy przygotowanych jest ponad 10 km sztucznie naśnieżanych tras. W ośrodku Tatrzańska Łomnica do dyspozycji narciarzy jest także najdłuższa nartostrada na Słowacji o długości 6,5 km. W sezonie 2014/2015 do transportu narciarzy służyć będą: 15-osobowa kolejka gondolowa ze stacji Start do stacji Łomnicki Staw, 8-osobowa kolejka krzesełkowa z niebieskimi osłonami w rejonie Bukowa Góra, 6-osobowa kolejka krzesełkowa z pomarańczowymi osłonami z Tatrzańskiej Łomnicy do stacji Start, 4-osobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Start do stacji Cucoriedki, 4-osobowa kolejka gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy na Start oraz 2-sobowa kolejka krzesełkowa ze stacji Łomnicki Staw do Siodełka Łomnicy.
www.vt.sk