Śląska Organizacja Turystyczna już myśli o sezonie kajakowym

Śląskie szykuje się do sezonu kajakowego
Nowe znaki na szlaku kajakowym/fot. archiwum ŚOT

Trwa akcja znakowania szlaków kajakowych na Warcie i Liswarcie, rzekach objętych projektem popularyzacji turystyki kajakowej w województwie śląskim. Realizatorem oznakowania jest Śląska Organizacja Turystyczna. Zadanie jest finansowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. To kolejny etap przedsięwzięcia, po wykonanym wcześniej audycie inwentaryzacyjnym pięciu rzek w regionie.

Do końca listopada br. oznakowanych zostanie prawie 100 km szlaków kajakowych na Warcie i Liswarcie: ustawionych zostanie łącznie 125 znaków informacyjnych i ostrzegawczych wzdłuż biegów rzek oraz 13 tablic informacyjnych. Oznakowanie szlaków kajakowych ma informować uczestników spływów o miejscach przystankowych, miejscach wodowania i odbioru kajaków, ale również o zagrożeniach na rzece oraz atrakcjach turystycznych w sąsiedztwie szlaku kajakowego. W realizację zadania zaangażowali się czynnie organizatorzy spływów na Warcie  i Liswarcie, dla których takie oznakowanie jest ważnym elementem atrakcyjności i bezpieczeństwa szlaków kajakowych.

Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, powiedziała: „Celem naszych działań jest poprawa bezpieczeństwa osób uczestniczących w spływach kajakowych, ale również popularyzacja turystyki kajakowej w województwie śląskim.

Chociaż województwo śląskie nie kojarzy się w sposób oczywisty z turystyką kajakową, mamy u nas wspaniałe i bardzo zróżnicowane rzeki nadające się do organizacji spływów. Zauważamy, że w dobie pandemii, aktywny wypoczynek na kajakach znacznie zyskuje na popularności, podobnie jak turystyka rowerowa. Zapewne jest to zasługą „kameralności” tej formy wypoczynku, realizowanego w kontakcie z przyrodą, z dala od zatłoczonych miejsc. Obecnie, w czasach coraz większych ograniczeń, jakie dotknęły sektor turystyki w związku z epidemią koronawirusa, realizacja naszego projektu stanowi więc wsparcie działalności wielu firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych oraz innych związanych z obsługą ruchu turystycznego.”

Oznakowanie Warty i Liswarty to dopiero początek działań związanych z popularyzacją turystyki kajakowej w województwie śląskim. W 2021 r. Śląska Organizacja Turystyczna zaplanowała realizację oznakowania kolejnych trzy rzek: Białej Przemszy, Rudy i Odry oraz audytu inwentaryzacyjnego kolejnych rzek w województwie śląskim. W planach jest również wykonanie oznakowania drogowego, informującego o dojeździe do miejsc spławiania kajaków.

Śląskie Travel zaprasza na konferencję o zarządzaniu markami turystycznymi