Skyscanner – na urlop najtaniej w listopadzie i do Wielkiej Brytanii

Na tanie bilety w tym roku najlepiej polować w 47. tygodniu czyli po 21 listopada. Wyszukiwarka lotów Skycanner, jak co roku opracowała raport Najlepszy Czas na Tanie Loty.

Według raportu zdecydowanie najtańszym miesiącem na podróżowanie jest listopad. Ceny biletów są wówczas niższe średnio o 14,2proc. w porównaniu z pozostałymi miesiącami w roku i nawet do 30 proc. niższe niż w szczycie wakacji. W listopadzie prawdziwych okazji cenowych i oszczędności nawet do 20 proc. możemy spodziewać się na kierunkach śródziemnomorskich jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy, w których niższa niż w szczycie letniego sezonu temperatura uprzyjemni zwiedzanie i leniwy odpoczynek. Kolejnymi najtańszymi miesiącami na podróżowanie są styczeń i luty, czyli okres ferii zimowych, a także październik. Natomiast najbliższe miesiące – marzeń, kwiecień i maj to ostatni czas przed szczytem sezonu – więc wciąż możemy zaplanować podróż w cenie niższej lub zbliżonej do średniej ceny biletu.

W 2015 roku w rankingu najbardziej popularnych krajów wśród Polaków znalazły się: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Polska (loty krajowe), Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Tajlandia, Grecja i Portugalia. Z analizy Skyscanner wynika, że do Wielkiej Brytanii najtaniej lata się w listopadzie, a najdrożej w sierpniu. Miłośnicy wakacji na Wyspach znajdą doskonałe połączenie również w czerwcu w cenie zbliżonej do średniej na tym kierunku. W przypadku krajów śródziemnomorskich sytuacja wygląda bardzo podobnie – za bilety do Hiszpanii, Grecji i Portugalii najwięcej zapłacimy w sierpniu, a najmniej w listopadzie. Hiszpanię i Włochy warto rozważyć pod kątem Majówki – cena za bilet będzie wówczas wyższa od średniej jedynie o 2 proc., a o Portugalii i Francji warto pomyśleć we wrześniu. Przyjrzyjmy się dokładnie, kiedy najlepiej planować urlop do ulubionego kraju, a którego miesiąca zdecydowanie unikać, by nie przepłacić nawet o 30 proc. średniej ceny.

W tym roku łowcy okazji tanich lotów powinni być w pełnej gotowości w 47. tygodniu, którego początek przypada dokładnie na 21 listopada. Podróżując w tym czasie można zaoszczędzić do ponad 22 proc., a w porównaniu ze szczytem sezonu nawet do 40 proc. Z kolei najwyższych cen możemy się spodziewać w 30 tygodniu roku, czyli w lipcowym szczycie wakacyjnych podróży oraz w 51. tygodniu roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Różnica w cenie sięga nawet kilkunastu procent więcej w porównaniu ze średnią ceną biletu, a w porównaniu z najtańszym tygodniem podróży niemal 40 proc.

Skyscanner na podstawie przeprowadzonej analizy wskazuje, że rezerwując bilet na 10 tygodni przed podróżą koszt przelotu może spaść nawet o 16 proc. w stosunku do średniej ceny i o niemal 30 proc. w porównaniu do ceny biletu zakupionego na tydzień przed urlopem. Co ciekawe, wielu z nas już dziś stosuje tę zasadę – z raportu Skyscanner Travel Trends 2015, analizującym zwyczaje podróżne Polaków wynika, że najbliżej rekomendowanej liczby tygodni są Warszawiacy, którzy dokonują rezerwacji średnio 63 dni przed urlopem, na drugim miejscu plasują się mieszkańcy Krakowa z liczbą 55 dni, a na trzecim mieszkańcy Poznania, rezerwujący przelot średnio 54 dni przed podróżą.

Według analizy Skyscanner najtańszym miesiącem na city break w kraju będzie listopad, kiedy cena biletu będzie niższa o około 9 proc. od ceny regularnej. Jeśli rezerwacji dokonamy na 10 tygodni przed planowanym urlopem wówczas uda nam się zaoszczędzić nawet 1/3 ceny. Warto o tym pamiętać, ponieważ w tym roku będziemy mieli do wykorzystania aż 114 dni wolnych od pracy.

Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner Polska, powiedziała: “Z roku na rok liczba Polaków udających się na wakacje zorganizowane we własnym zakresie rośnie. Chcąc wyjść naprzeciw ich potrzebom i podpowiedzieć, co mogą zrobić, by za wymarzone wakacje zapłacić jeszcze mniej, przygotowaliśmy raport Najlepszy Czas na Tanie Loty. To pewnego rodzaju kompas, który wskazuje jak i kiedy planować urlop, by wydać jak najmniej, które miesiące są najkorzystniejsze dla naszej kieszeni, a których zdecydowanie unikać, żeby nie przepłacić. Przygotowane dane pozwalają również na zaplanowanie możliwie najtańszej podróży do poszczególnych krajów, na przykładzie kierunków, które odwiedzamy najczęściej. Mamy nadzieję, że wiedza, której dostarczamy wskaże najtańszą drogę do upragnionego celu, pozwoli spełnić podróżnicze marzenia i okaże się pomocna w planowaniu indywidualnych podróży dla tych, którzy w tej dziedzinie stawiają pierwsze kroki.”