Skansen w Sierpcu zaprasza na Dzień Dziecka

archiwum D.Krześniak/Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

3 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na „Dzień Dziecka w skansenie”.

Podczas wydarzenia na dzieci czekać będzie wiele niesamowitych i niecodziennych atrakcji. Przeniosą się w czasie na XIX-wieczną mazowiecką wieś. Dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie, czas pracy, wypoczynku i świętowania, a także gry i zabawy ich dziadków.

Na podwórku zagrody z Ostrowa najmłodsi pobawią się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku. Znajdą w nim misie, ręcznie szyte lalki, drewniane klocki i strugane zwierzaki.

Nieco starsi spróbują swoich sił w chodzeniu na szczudłach, które dawniej młodzi chłopcy wykonywali sami z drewna. Przekonają się, że nawet niepotrzebne i zużyte przedmioty wykorzystać można było do świetnej zabawy. Fajerki z dawnych kuchni oraz obręcze wyjęte z rowerowych kół z powodzeniem służyć mogły do toczenia, co, jak przekonają się turyści, wcale tak łatwym zadaniem nie było.

Taka zabawa na świeżym powietrzu może być idealną odskocznią od znanych na co dzień zabawek czy elektronicznych gadżetów.
Dodatkowo, w wiejskiej szkole maluchy zasiądą w ławkach, by zrozumieć jak dawniej uczyli się ich rówieśnicy. Odbywająca się tam lekcja kaligrafii umożliwi każdemu pisanie za pomocą pióra ze stalówką i atramentu.

Kolejną ciekawą atrakcją może być odbywający się w zagrodzie z Rzeszotar Zawad pokaz garncarstwa, podczas którego każdy chętny będzie mógł wykonać gliniane naczynia.

W zagrodzie z Dzierżążni dzieci zobaczą wiejskiego stolarza wykonującego drewniane zabawki.
Turyści przyjrzą się pokazom tkactwa, prania i maglowania bielizny, szewstwa, kowalstwa czy plecionkarstwa. Posmakują też ręcznie ubijanego masła ze świeżym chlebem.

Amatorów jazdy konnej z pewnością ucieszy możliwość przejazdu bryczką przez teren skansenu, a także jazda w siodle. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji uczestników imptrezy.

Na scenie muzealnego amfiteatru pojawi się Teatr Lalek „Czarodziej”, który zaprezentuje dwa spektakle dla dzieci oparte na klasycznych bajkach i legendach. O 12.00 obejrzeć będzie można przygotowane przez artystów przedstawienie pt. „Smok wawelski”, natomiast o 15:00 – „Śpiącą królewnę”.
O godzinie 13.00 dla małych i dużych widzów wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI”, który poprzez strój, taniec i przyśpiewki przybliży tradycję ludową regionu łowickiego.

Ceny biletów:

ulgowy: 13 zł, normalny: 18 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 49 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.