Skansen w Sierpcu zaprasza na Dzień Dziecka

archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zabawy i konkursy z nagrodami dla całej rodziny, pokazy zajęć wiejskich i dawnego rzemiosła w zagrodach chłopskich, kiermasz zabawek i łakoci, warsztaty dla dzieci, koncert oraz widowisko dla najmłodszych – to wszystko i wiele więcej wypełni program kolejnej edycji imprezy plenerowej „Dzień Dziecka w skansenie”. Na wydarzenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza już 2 czerwca w godzinach 10.00–18.00.

Jak co roku w pierwszą niedzielę czerwca sierpecki skansen stanie się kolorowym placem zabaw dla dzieci w każdym wieku. W zagrodach wiejskich zwiedzający spotkają gospodynie, gospodarzy i rzemieślników prezentujących dawne prace wiejskie.

Będą mieli okazję wykonać z bibuły kwiaty, ubić masło w drewnianej kierzance, przyjrzeć się jak wyglądało niegdyś przędzenie wełny na kołowrotku czy mechaniczne gręplowanie wełny. W olejarni z bliska zobaczą proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco.

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy zaprezentują scenki z życia wsi.

Najważniejszym uczestnikami wydarzenia będą jednak przede wszystkim najmłodsi. To dla nich w pasiece przygotowane zostaną łamigłówki i kolorowanki oraz odbędą się pokazy pracy pszczelarza. Tam też posmakują świeżego miodu wprost z plastrów. Dla maluchów powstanie kącik zabaw z drewnianymi klockami, pluszakami, konikami na biegunach i malowankami.
Na podwórzu jednej z zagród młodzi odkrywcy folkloru pobawią się replikami zabawek popularnych na początku XX wieku, szczudłami, fajerkami, obręczami do toczenia oraz obręczami do rzucania. Całe rodziny będą mogły sprawdzić się w przeciąganiu liny, a chłopcy starsi i młodsi – przypomnieć sobie strzelanie z procy. W autentycznej wiejskiej izbie szkolnej z okresu międzywojnia wezmą udział w lekcjach kaligrafii. Nauczą się wykonywać lalki ze szmatek, papierowe wiatraczki a nawet spróbują zbudować replikę wiejskiej chałupy. W stodole młynarza wymłócą zboże cepami, oczyszczą je na wialni i zmielą żarnami.

Tradycyjnie o godzinie 14.00 w drewnianym XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji dzieci.

Na palcu przed amfiteatrem odbędą się konkursy z nagrodami dla całej rodziny. By wziąć w nich udział wystarczy trochę sprytu, zręczności, a przede wszystkim dobry humor. W ramach warsztatów plastycznych dzieci stworzą niepowtarzalną afrykańską etniczną biżuterię i maski. Również Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu przygotuje dla nich szereg niespodzianek – pokonają tor przeszkód w specjalnych goglach, wsiądą do radiowozu i dowiedzą się jak wygląda praca policjanta. W dworze z Bojanowa rozbrzmiewać będą dźwięki muzyki fortepianowej w wykonaniu Weroniki Cieszewskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu.

Na muzealnej scenie zaprezentowane zostanie widowisko „Na ulicy dobrej wróżki” ilustrowane piosenkami Jerzego Wasowskiego, zaś grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca wykona tańce i pieśni z różnych regionów Polski.

O godzinie 16.00 w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa Marcin Wyrostek z zespołem Corazon zabierze publiczność w muzyczną podróż do tajemniczego Dźwiękogrodu.

Warto będzie też zajrzeć na kiermasz odbywający się na polanie nieopodal amfiteatru. W ofercie wystawców znajdzie się wiele produktów dla dzieci – od zabawek wykonanych z drewna, przez ręcznie robione biżuterię i dekoracje, po łakocie. Duży wybór produktów regionalnych i tradycyjnych potraw powinien zachwycić każdego miłośnika kuchni regionalnej.

Ceny biletów wstępu: normalny: 18 zł; ulgowy: 13 zł; rodzinny:49 zł; dzieci do lat 7: bilety bezpłatne.