Skała Kultury w Koblencji zaprasza na wiosnę

archiwum DZT

„Kulturfelsen“ czyli „Skala Kultury“, to wznoszące się na wysokość 118 metrów w Koblencji nad Renem wzgórze Bergsporn, na którym zbudowano twierdzę “Ehrenbreitstein”.

Do roku 1918 obiekt miał charakter militarny. Zbudowana około roku tysięcznego przez Konradinera Ehrenberta warownia skrywa obecnie muzeum regionalne ze stałą wystawą tzw. „domem fotografii‘ oraz prezentuje Nadrenię-Palatynat jako krainę wina – „WeinReich Rheinland-Pfalz“.

Położona pośrodku wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Górnej Doliny Środkowego Renu twierdza, z której roztacza się zachwycający widok, ma także prominentnego sąsiada: na drugim brzegu rzeki, tam gdzie „rzeka -matka” Mozela łączy swe wody z „ojcem rzek” Renem, znajduje się słynny cypel „Niemiecki Trójkąt” – „Deutsches Eck”, symbol jedności.

Wraz z początkiem kalendarzowej wiosny, 25 marca, w twierdzy wystartuje bogaty program adresowany do rodzin – z ryneczkiem wielkanocnym i stoiskami z rękodziełem, z akcesoriami upiększającymi dla najmłodszych i smaczną gastronomią.

W dniach od 29 marca do 2 kwietnia oraz od 6-go do 8-go kwietnia Ehrenbreitstein, po zapadnięciu zmroku, będzie sceną dla świetlnych spektakli zatytułowanych „FestungsLeuchten“.

Grę świateł najlepiej oglądać z kolejki linowej „Seilbahn Koblenz“, łączącej „Niemiecki Trójkąt” z górującą nad rzeką i miastem twierdzą. Jest to jedna z najnowocześniejszych kolejek gondolowych na świecie, przystosowana do transportu osób niepełnosprawnych.