Schroniska na Słowacji już przyjmują gości

Słowackie schroniska otwierają się
Schronisko pod Suchym w Małej Fatrze/fot. AG

Schroniska górskie we wszystkich najpopularniejszych pasmach górskich na Słowacji już funkcjonują. W kilku można przenocować.

Noclegi możliwe są tylko w tych schroniskach, które dysponują pokojami z WC i łazienką. Po wymeldowaniu gościa, pokój musi być 24 godziny wolny.

Posiłki wydawane są tylko przez okienka lub na tarasach, stoły muszą stać w odległości 2 metrów od siebie I sap o każdym gościu dezynfekowane. Przy jednym stole mogą siedzieć jednocześnie 2 osoby lub rodzina z dziećmi. Wszyscy musza mieć na sobie rękawiczki I maseczki. Wewnętrzne toalety w schroniskach są nieczynne, jednak część schronisk posiada zewnętrzne suche toalety.

Tatry Wysokie – można przenocować w trzech schroniskach

Wszystkie wysokogórskie schroniska w Tatrach Wysokich, oprócz Schroniska na Zielonym Stawem i Schroniska pod Rysami (jest czynne tylko w sezonie letnim) są otwarte

Zbójnicka Chata i Schronisko Tery’ego wydają posiłki przez okienka.

W Schronisku Zamkowskiego napoje podawane san a tarasie, w Chacie Rainerowej – napoje sprzedaje się przez drzwi.

W Domu Śląskim i Schronisku nad Popradzkim Stawem napoje podawane są na tarasie a od dzisiaj można też tutaj przenocować (w pokojach z łazienkami i WC).

W Schronisku pod Soliskiem posiłki wydawane są przez okienko.

W Bilikowej Chacie można od dzisiaj przenocować a posiłki i napoje wydawane są do pokoi lub na tarasie.

Schronisko nad Zielonym Stawem

Schronisko planuje otwarcie w drugiej połowie maja. Na razie trwają prace nad remontami toalet, tak by te wewnątrz schroniska mogły być używane przez turystów. Posiłki w drugiej połowie maja będą wydawane przez okienko. Schronisko nie będzie używać plastikowych naczyń ani sztućców – już zakupiono kokosowe i skrobiowe talerze. Nocowanie na razie nie będzie możliwe. Koronawirus zahamował remont schroniska – wymiana okien I położenie nowego dachu zostało przeniesione na przyszły rok.
Od czerwca otwarte będzie Schronisko Szarotka w Tatrach Bielskich.
Schroniska w Tatrach Zachodnich są nadal zamknięte (Żarska Chata, Chata Zvierovka i Taliakova Chata).

Niżne Tatry

Schronisko M.R. Štefánika pod Dziumberem wydaje posiłki przez okienko, zaś Kamienna Chata posiłki wydaje tylko w weekendy.

Schronisko pod Kralovą holą otwiera się od najbliższego weekendu – posiłki wydawane będą przez okienko oraz na tarasie.

Na Siodle Čertovica od dzisiaj otwarty jest Domek Horskiej Służby, noclegi będą możliwe tylko dla rodzin.

Noclegownia Andrejcová sprzedaje posiłki przez okienko, zaś noclegownia Ďurková pod Chabeńcem również od najbliższego weekendu będzie wydawać posiłki tylko w weekendy

Wielka Fatra, Mała Fatra i inne

Górski hotel Kralowa Studnia będzie otwarty od czwartku 7 maja, noclegi będą możliwe w pokojach z WC i łazienkami w hotelowej części, część turystyczna hotelu będzie zamknięta. Posiłki będą wydawane na tarasie. Posiłki przez okienko wydawane są w Schronisku pod Borysowem.

W schroniskach na Gruni, pod Chlebem, pod Suchym i pod Klacianską Magurą posiłki wydawane są przez okienko.

W Schronisku Holubego w Białych Karpatach, w schronisku Bernardyn w Veporskich Wierchach posiłki wydawane są przez okienko