Ryanair uruchamia centrum badań nad zrównoważonym lotnictwem

Ryanair chce dbać o środowisko
Od lewej: Neil Sorahan Wizeprezes Zarządu Grupy Ryanair ds. Finansowych, Thomas Fowler, Dyrektor Zrównoważonego Rozwoju Ryanair DAC; Dr Patrick Prendergast, Rektor Trinity College w Dublinie/archiwum Ryanaira

Linia lotnicza Ryanair oraz Trinity College w Dublinie ogłosiły otwarcie Centrum Badań Ryanair nad Zrównoważonym Lotnictwem. Projekt, w którym zatrudnionych będzie sześć osób, rozpocznie się latem 2021 roku.

Ta pierwsza tego rodzaju w Irlandii inicjatywa jest możliwa dzięki darowiźnie w wysokości 1,5 mln euro, którą Trinity wykorzysta na zainicjowanie multidyscyplinarnego zespołu badawczego, który zaangażuje się w badania nad zrównoważonymi paliwami lotniczymi (SAF), systemami napędowymi statków powietrznych z zerową emisją dwutlenku węgla oraz mapowaniem hałasu.
Ta nowa wiedza posłuży za podstawę polityki zarówno w UE, jak i poszczególnych krajach w zakresie uczynienia lotnictwa zrównoważonym pod względem środowiskowym i ekonomicznym, a także przekieruje przyszłe inwestycje przemysłu lotniczego na zrównoważony rozwój.

Celem Ryanaira do 2030 roku jest zasilenie 12,5 proc. swoich lotów zrównoważonymi paliwami lotniczymi. Działania te wraz z inwestycją w nowy samolot typu Boeing „Gamechanger”, znacznie ograniczy emisję CO2 i hałasu w ciągu następnej dekady.

Zrównoważony rozwój i technologie niskoemisyjne są kluczowym elementem nowej generacji wiedzy w Trinity. Partnerstwo to stanie się częścią E3 (z ang. – Engineering, Environment and Emerging Technologies) – inicjatywy w zakresie inżynierii, środowiska i nowych technologii w Trinity College w Dublinie, która zajmuje się złożonymi, globalnymi problemami, takimi jak te, z którymi boryka się przemysł lotniczy. Badanie Gold Standard będzie miało na celu opracowanie zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu dążącego do rentownej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości, z bardziej ekologicznymi ofertami dla swoich klientów i przyjazną dla życia planetą dla wszystkich.

Centrum Badań Ryanair nad Zrównoważonym Lotnictwem przyspieszy trzy kluczowe obszary badań:

1. Zrównoważone paliwa lotnicze
2. Układy napędowe statków powietrznych o zerowej zawartości węgla
3. Mapowanie hałasu dla flot samolotów o niskim poziomie hałasu

Thomas Fowler, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ryanair, powiedział: „1,5 mln euro darowizny od Ryanair na pomoc w otwarciu pierwszego w Irlandii Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem to niezwykle ekscytujący projekt i ważny filar naszych inicjatyw środowiskowych, wspierający nasz cel polegający na zasilaniu 12,5% lotów paliwami lotniczymi zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju do 2030 r. Jako największa w Europie linia lotnicza, mamy obowiązek zminimalizować nasz wpływ na środowisko, uczynić latanie bardziej ekologicznym i poprowadzić naszą branżę w kierunku bardziej zrównoważonego sposobu latania, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich i przystępnych cenowo lotów dla wszystkich Europejczyków.

Partnerstwo z Trinity College w Dublinie ma na celu informowanie i usprawnianie przyszłych inwestycji przemysłu lotniczego w celu zapewnienia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości dla lotnictwa i redukcji hałasu poprzez inwestycje w nowe technologie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z prof. Stephenem Dooleyem, prof. Stephenem Spence’m i ich zespołami zaangażowanymi w badania zrównoważonych paliw lotniczych, systemów napędowych statków powietrznych o zerowej emisji dwutlenku węgla i mapowania hałasu dla flot samolotów o niskim poziomie hałasu. Dzięki nim przemysł będzie miał wiedzę potrzebną do śmiałego inwestowania w zrównoważone paliwa i technologie.”

Dr Patrick Prendergast, rektor Trinity College w Dublinie, dodał: „Przełomowa potrzeba, aby ludzkość sprostała wielkiemu wyzwaniu naszych czasów – zmianom klimatycznym – wymaga nowego myślenia na każdym froncie. Nauka i badania technologiczne mają do odegrania istotną rolę w znalezieniu zrównoważonych rozwiązań dla lepszego świata, a 3E jest dalekowzroczną odpowiedzią Trinity na to zapotrzebowanie. Korzystając z nowych technologii, nasze multidyscyplinarne zespoły naukowców i inżynierów w nowym Centrum Badań Zrównoważonego Lotnictwa Trinity zajmą się ważnymi kwestiami, takimi jak, jak zmniejszenie emisji dzięki zrównoważonym paliwom lotniczym, napędowi elektrycznemu i zmniejszonemu hałasowi. Cieszymy się, że wspólnie z Ryanairem, który zobowiązał się być najbardziej ekologiczną linią lotniczą w Europie, będziemy odkrywać ekscytujące nowe horyzonty.”

Ryanair – zero złotych za zmianę rezerwacji do 30 czerwca