Ryanair skarży Polskę do KE. “Wzywamy komisarzy do interwencji, polski rząd nie przestrzega prawa”

Michael OLeary, prezes Ryanair

Ryanair złożył dziś (26 kwietnia) skargę do Komisji Europejskiej na rozporządzenie Rady Ministrów z 25 kwietnia. “Pasażerowie Ryanair dyskryminowani, rząd arbitralnie wybrał kierunki mające pierwszeństwo.”

Jak pisze w komunikacie przewoźnik, rozporządzenie wydane 25 kwietnia przez Radę Ministrów “stawia LOT i jego klientów na warszawskim Lotnisku Chopina ponad pasażerami Ryanaira na lotnisku Warszawa-Modlin.”

“Trasy LOT można było zastąpić ruchem kołowym”

“Premier Morawiecki arbitralnie wybrał 32 destynacje obsługiwane z Warszawy, aby dać im pierwszeństwo na wypadek spodziewanego załamania się przepustowości 1 maja. Lista w niewytłumaczalny sposób wyklucza kierunki obsługiwane przez Ryanaira z Warszawy Modlin, takie jak Sztokholm i Mediolan, ale zawiera trasy LOT-u do Berlina i Wilna, do których można łatwo dojechać pociągiem lub samochodem w zaledwie kilka godzin. Ten dyskryminujący wybór tras priorytetowych oznacza, że ​​Ryanair (największa polska linia lotnicza) i Wizzair mogą w maju obsługiwać tylko dwie trasy z Warszawy, podczas gdy LOT będzie obsługiwać 19 tras, w tym Rzeszów i Szczecin, które wyraźnie nie są niezbędne dla połączeń lotniczych z Warszawy” – czytamy w oświadczeniu.

Według zarządu Ryanair, “niewłaściwie zarządzany spór o wynagrodzenie z kontrolerami ruchu lotniczego w rejonie Warszawy dał teraz polskiemu rządowi kolejną okazję do ochrony upadłej krajowej linii lotniczej przed konkurencją niskich cen.”

“Zakłócenia dla 11 tys. pasażerów dziennie”

Ryanair stoi w obliczu zagrożenia, że ​​zostanie zmuszony do odwołania 55 z 57 tras do Warszawy.

“LOT będzie miał faktyczny monopol na mocy tego nielegalnego dekretu rządowego. Dyskryminujące traktowanie przez premiera Ryanaira – największej polskiej linii lotniczej – zakłóci codzienne plany podróży ponad 11 tys. pasażerów, a wiele mniej istotnych tras LOT będzie nadal działać” – komentują przedstawiciele Ryanair.

“Bezprawna dyskryminacja” w wykonaniu polskiego rządu

Dyrektor Generalny Grupy Ryanair, Michael O’Leary, powiedział:

„Polski rząd najpierw źle rozwiązał spór o wynagrodzenie z warszawskimi kontrolerami ruchu lotniczego, a teraz wykazał się całkowitym lekceważeniem pasażerów Ryanaira, decydując się na ochronę mniej istotnych tras LOT-u do Berlina, Wilna, Szczecina, Rzeszowa i innych pobliskich miejsc docelowych, kosztem kluczowych tras Ryanair, takich jak Sztokholm i Mediolan.

Dekret premiera bezprawnie dyskryminuje Ryanaira – największą polską linię lotniczą – i naszych pasażerów, ograniczając naszą działalność w Warszawa Modlin do dwóch tras w przypadku załamania przepustowości w Warszawie 1 maja, przy jednoczesnej ochronie 19 tras LOT z Warszawy Chopin. Jeśli ten bezprawny dekret będzie obowiązywał w maju, loty ponad 300 tys. pasażerów Ryanaira zostaną odwołane, a LOT będzie nadal obsługiwał w połowie puste odrzutowce regionalne na trasach krajowych.

Wzywamy komisarzy UE Valeana i Vestager do interwencji już dziś, aby zapewnić przestrzeganie podstawowych zasad prawa UE przez polskiego premiera i zapobiec tej rażącej dyskryminacji Ryanair i naszych klientów.”

ULC podaje limity połączań z Warszawy od 1 maja. Modlinowi przysługuje 12 rejsów dziennie