Ryanair podsumowuje sezon wakacyjny 2023. Hiszpania na czele, Włochy i Grecja tuż za nimi

Ryanair podsumował sezon wakacyjny 2023. Na podstawie systemu rezerwacyjnego przewoźnika za okres od 1 lipca do 30 września można zauważyć, że Hiszpania pozostaje ulubionym miejscem wakacyjnym Polaków, stanowiąc 27 proc. wszystkich wyjazdów.

Polacy latający liniami Ryanair najchętniej wybierali się do Hiszpanii (27 proc.), Włoch (19 proc.) i Grecji (15 proc.). Na czwartym miejscu podróżniczego podium znalazła się Chorwacja (10 proc.). Szczególnie popularnym kierunkiem było Alicante, do którego Polacy udawali się najczęściej z lotnisk Warszawa-Chopin i Warszawa-Modlin. Alicante było również najczęstszym wyborem z lotnisk w Krakowie i Łodzi, co pokazuje, że Hiszpania pozostaje jednym z ulubionych miejsc wakacyjnych Polaków. W tym roku bardzo popularna była również Girona, do której pasażerowie podróżowali głównie z Wrocławia i Poznania.

Polacy wybierają słoneczne kierunki

Włochy od lat pozostają jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Według danych Ryanair, w sezonie wakacyjnym do tego kraju wybrało się 19 proc. polskich turystów. W tym roku wielu podróżnych wybierało loty do Bari, najczęściej z lotniska w Krakowie.

Chętnie podróżowaliśmy także do Grecji, w tym do Salonik i na wyspę Korfu. Podróż do chorwackiego Zadaru wybierali przede wszystkim turyści z Poznania i Warszawy-Modlina. Dużą popularnością podczas tegorocznych wakacji cieszyły się również takie kraje jak Czarnogóra i Bułgaria. Zarówno Podgorica, jak i Burgas były chętnie wybierane przez mieszkańców Krakowa.

„Polacy najchętniej wyjeżdżają na wakacje do Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. Widzimy rosnące zainteresowanie Bułgarią, ale także Czarnogórą. Wzrost zainteresowania kierunkami typowo letnimi obserwujemy również w okresie jesienno-zimowym, dlatego w naszej ofercie na zimę znalazło się wiele słonecznych kierunków, takich jak uwielbiane przez Polaków Alicante, Wyspy Kanaryjskie czy malownicze Bari” – powiedziała Alicja Wójcik-Gołębiowska, country manager CEE & Baltics w Ryanair.