Ryanair pierwszą linia lotniczą w UE podającą miesięczne statystyki emisji CO2

archiwum Ryanaira

Linia lotnicza Ryanair stała się w ubiegłym tygodniu pierwszą linią lotniczą w UE, która publikuje miesięczne statystyki emisji CO2. W maju średnia emisja wyniosła 66g CO2 na pasażera/km.

Dzięki najwyższemu wskaźnikowi wypełnienia samolotów „load factor” (96% proc.) oraz operowaniu jedną z najmłodszych flot (średnio 6 lat), Ryanair zapewnia najniższy poziom emisji CO2 na pasażera/km w Unii Europejskiej. Obecny średni poziom emisji CO2 na pasażera/km 67g rocznie jest znacznie niższy niż w przypadku konkurentów z UE.

Ryanair dodatkowo zobowiązał się do obniżenia tego poziomu poniżej 60g rocznie do 2030 roku zgodnie z polityką ochrony środowiska.

W ostatnim dziesięcioleciu Ryanair obniżył średni poziom emisji CO2 z 82g do 67g na pasażera/km rocznie (-18 proc.), podczas, gdy inni, drodzy przewoźnicy jak Lufthansa, British Airways i AF-KLM emitują obecnie 120g na pasażera/km.

Zobowiązania środowiskowe Ryanaira zakładają inwestycję 20 miliardów US$ we flotę 210 nowych smolotów Boeing 737 “gamechanger”, dostarczanych w latach 2019 – 2024. Nowe samoloty przewożą 4 proc. więcej pasażerów, przy mniejszym o 16 proc. zużyciu paliwa i o 40 proc. niższym poziomie hałasu.

Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział: „Emisja CO2 na pasażera/km jest najbardziej przejrzystym sposobem dokładnego pomiaru wszystkich linii lotniczych w Europie. Aby pokazać swoje zaangażowanie w ochronę środowiska Ryanair zdecydował się na publikacje danych dotyczących emisji CO2 i wzywa inne linie lotnicze, aby uczyniły to samo.”