Ryanair odpowiada LOT-owi

archiwum Ryanair

W reakcji na skargę skierowaną przez PLL LOT do UOKiK, Ryanair przypomina, że również zgłosił swoją skargę – do Komisji Europejskiej. I zaprasza PLL LOT do rozpoczęcia działalności w porcie lotniczym Modlin.

Zdaniem zarządu Ryanair, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze od dwóch lat bezprawnie blokuje rozbudowę infrastruktury lotniska w Modlinie, którego jest jednocześnie udziałowcem i konkurentem. Tani irlandzki przewoźnik, któremu PLL LOT zarzuca monopol na mazowieckim lotnisku, przypomina, że w grudniu 2017 r. złożył oficjalną skargę w Departamencie Konkurencji Komisji Europejskiej na naruszenie konkurencji przez Polskie Porty Lotnicze.

Rozwój Modlina Blokowany?

„Przez najbliższe 5 lat Ryanair podwoi liczbę pasażerów w Warszawie.  Co najmniej 25 nowych połączeń i dodatkowe loty na istniejących trasach będziemy oferować z Modlina, jeśli PPL przestanie blokować rozwój tego portu, lub z lotniska Chopina w bezpośredniej konkurencji z LOTem.

Ryanair składa propozycję

Jeśli LOT chce rozpocząć operacje z Modlina i płacić takie same stawki, jakie Ryanair płaci na podstawie oficjalnego cennika lotniska, LOT powinien przenieść część swojego ruchu do Modlina a Ryanair jest gotów bezzwłocznie przenieść połowę swojego ruchu na lotnisko Chopina, co pozwoli liniom LOT i Ryanair obsługiwać po 1.5 miliona pasażerów rocznie w Modlinie i płacić dokładnie takie same opłaty lotniskowe.” – powiedział Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair.

Wiadomość, która spowodowała tę reakcję Ryanaira, wyciekła wczoraj do mediów. PLL LOT skierowało do UOKiK skargę na Modlin, zarzucając w niej, że lotnisko oferuje preferencyjne stawki jednemu przewoźnikowi – którym jest Ryanair. PLL LOT stwierdził, że Ryanair jest w Modlinie monopolistą, co przyczynia się do przynoszenia przez lotnisko strat.