Rudawy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

archiwum Tourismus Marketing Gessellschaft Sachsen

Kolejny region Saksonii wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na 43. sesji w dniu 6 lipca, w Baku, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o wpisaniu Ore Mountains – Rudaw/Krusnohori na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Wpisany na listę UNESCO w 2004 roku Muskauer Park / Park Muzakowski był jedynym obiektem saksońskim na liście jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo .

Veronika Hieb, dyrektor zarządzająca Tourismus Marketing Gessellschaft Sachsen mbH (Saksońska Organizacja Promocji Turystyki), powiedziała: “Tytuł Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśla renomę Saksonii jako jednego z najpopularniejszych kierunków podróży w Niemczech. Widzę w tej nominacji szansę na to, by Rudawy stały się znaczącą częścią tysiącletniego saksońskiego krajobrazu kulturowego z jego charakterystycznymi cechami i zyskały na popularności na arenie międzynarodowej w marketingu turystycznym.”

Rudawy z ponad milionem turystów i ponad trzema milionami noclegów, to jeden z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w Saksonii. Sielskie krajobrazy, unikalne doliny rzeczne i malownicze osady wywodzą się z ponad 800-letniej historii górnictwa rud, które nie tylko dało nazwę regionowi, ale też przyczyniło się to zamożności i znaczenia gospodarczego. Zwiedzać Rudawy można na wiele sposobów : wędrować śladami rudawskiego górnictwa, zwiedzać górskie miasteczka i niezliczone świadectwa historii regionu.

Na całość projektu wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa składają się 22 obiekty : 17 po stronie niemieckiej I 5 po czeskiej. Wybrane obiekty z historii górnictwa przedstawiają najważniejsze miejsca i okresy górnictwa sasko-czeskiego. Każdy z obiektów związany jest z historycznym dziedzictwem górniczym regionu; z czego około 400 obiektów znajduje się po stronie saksońskiej: unikalne kopalnie i systemy tuneli, kompleksy obróbki metali, historyczne miasto górnicze, wspaniałe kościoły, fascynujące dzieła sztuki związane z górnictwem i typowe cechy krajobrazu, takie jak stare zapadliska i hałdy. Nigdzie indziej w Niemczech nie ma tak wielu śladów górniczej przeszłości.

Obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1121 miejsc kulturalnych i przyrodniczych w 167 krajach, z czego 46 jest w całości lub częściowo w Niemczech. Saksonia ma teraz dwa miejsca należące do Światowego Dziedzictwa: Park Muskauer / Park Mużakowski i Rudawy / Region Górniczy Krusnohori.