Qantas najbezpieczniejsze na świecie

archiwum Qantas

Australijskie linie lotnicze Qantas nadal liderują pod względem bezpieczeństwa wśród przewoźników lotniczych na świecie.

Australijskie linie lotnicze Qantas nadal liderują pod względem bezpieczeństwa wśród przewoźników lotniczych na świecie, z rekordowym, bo zerowym wynikiem śmiertelnych wypadków w ubiegłym roku. Ten wynik nie jest przypadkowy. W ciągu 93 lat swojej historii (są drugą, po KLM, najstarszą linia lotniczą na świecie) linie Qantas wprowadziły wiele nowatorskich rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. W roku 2008 zostały uznane za najbardziej doświadczone linie lotnicze przez Brytyjskie Stowarzyszenie Standardów Reklamowych – Qantas udało się zgromadzić listę aż trzydziestu znaczących osiągnięć w branży. Wśród nich była m.in. operacja z czasów wojny: najdłuższy (5652 km) lot bez przerwy, z Perth do Colombo na Sri Lance. Wykonała go „łódź latająca” typu Catalina, lot trwał 28 godzin bez międzylądowań, maszyna leciała w ciszy radiowej, by uniknąć wykrycia przez Japończyków. Łącznie samolot wykonał 271 rejsów, przewiózł 858 pasażerów pokonując więcej niż milion mil bez wypadku. Loty Cataliny skończyły się 8 lipca 1945 roku. Wszyscy pasażerowie otrzymywali certyfikat członkostwa „The Rare and Secret Order of the Double Sunrise”, (podczas tego lotu słońce bowiem wschodziło dwukrotnie).
Od stycznia 1958 roku Qantas były jedną z dwóch linii lotniczych oferującą loty dookoła świata. Stało się to dzięki zakupionym maszynom Lockheed 1049 Super Constellation. Kursowały one z Australii do Londynu, przez Azję i Bliski Wschód i oraz przez Auckland i Honolulu.
Rok później były to pierwsze linie lotnicze spoza Stanów Zjednoczonych, które zakupiły samoloty firmy Boeing (typ 707). Maszyny latały do Nowego Jorku a potem do Londynu.