Przewodnicy: rynek się skurczy. Najlepsi ludzie odejdą

Telekonferencja z udziałem przewodników i pilotów
Uczestnicy telekonferencji

Rynek przewodników I pilotów wycieczek jest w tragicznej sytuacji. Przedstawiciele tego sektora turystyki potrzebują nie doraźnej pomocy, ale działań, decyzji, które pozwoliła im przetrwać lub zmienić pracę – takie wnioski można zapisać po telekonferencji wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego właśnie z tym środowiskiem.

Podczas kolejnej telekonferencji z udziałem wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego, okazję do porozmawiania o problemach branży turystycznej mieli okazję przedstawiciele przewodników I pilotów. Spotkanie moderował Dominik Borek, wicedyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju.

Poprzednie telekonferencje dotyczyły problemów transportowców oraz środowiska hotelarskiego.

Na początku Piotr Kruczek, pilot wycieczek zaznaczył: “W Polsce przewodnicy to około 10 tysięcy przedsiębiorstw. 70 proc. z nas w 100 proc. żyje z przewodnictwa. Proszę o potraktowanie nas, jako specyficznej grupy, często skazanej na sezonowość pracy.
Przewodnicy I piloci to mocno zróżnicowane środowisko i to było słychać podczas dyskusji. Problemy bowiem mają zarówno piloci wycieczek zagranicznych, jaki krajowych. Przewodnicy miejscy I górscy. Sezonowość pracy części z ich sprawia, że są w wyjątkowo – nawet, jak na branżę turystyczną – złej sytuacji.

Ludzie odejdą

Zdaniem Swietłany Koniuszewskiej, przewodniczącej komisji przewodnickiej PTTK, najlepsi ludzie z tej branży mogą odejść, bo nie będą mieli innego wyjścia. Przewodnicy zaś, to wizytówka Polski.
W naszym stowarzyszeniu jest 550 członków. Jeszcze w lutym część nich miało jakieś dochody. Natomiast obecnie portfel naszych zleceń do czerwca wynosi 0. Następują anulacje na miesiące jesienne a nawet na grudzień – dodała Barbara Bieniek Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich

Jak pomóc, by przeżyć?

Najczęściej zgłaszanym pytanie ze strony pilotów i przewodników było: Czy jest możliwe stworzenie pakietu pomocowego nie tylko doraźnego, ale na przeczekanie, przekształcenie lub poszukiwanie innej pracy?

Andrzej Gut-Mostowy podkreślił: “W projekcie specustawy znajdzie się zapis, ze zwolnienia z opłat na ZUS bądą możliwe bez stosowania wskaźnika obrotów (czyli bez porównywania obrotów miesiąc do miesiąca).

Jest źle, może być gorzej

W czarnych barwach najbliższą przyszłość bez pomocy Państwa widzą przewodnicy górscy. Według badań zrobionych przez Piotra Gryszla, reprezentującego przewodników sudeckich, 50 proc. przewodników górskich z 600 z całej Polski, którym wysłano ankiety, żyje głównie z przewodnictwa. Zlecenia na wycieczki zostały anulowane do końca czerwca. Konieczne są pożyczki nieoprocentowane, które pomogą się przebranżowić albo podjąć inna pracę.

Krzysztof Rostek, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Górskich, dodał, że rynek na pewno się skurczy. Zanim rynek się odbuduje minie rok, może dwa. My jesteśmy w podobnej sytuacji, co reszta branży – liczba zleceń wynosi zero. Wycieczki szkolne nie przyjeżdżają I ten segment rynku w tym roku jest dla nas stracony. Może coś się ruszy jesienią. Zamknięta granica powoduje, że nie prowadzimy wycieczek za południową granicę. Wielu moich kolegów myśli o przebranżowieniu –dodał Rostek.

Grzegorz Szewczyk ze Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewodników – Lider, wtórował: Liczba wszelkich zleceń spdał do zera, wycieczki zagraniczne w Alpy – to samo (zamknięcie granic). Liczymy, że coś się ruszy latem. Ponadto zamknięcie granic mocno w nas uderza – 50-60 proc. naszych wycieczek to wyprawy na Słowację.’

Nam odroczenie płatności ZUS nic nie daje, konieczne jest zniesieni ich. Przydałyby się również pożyczki nieoprocentowane na 2-3 lata – pomogłyby one przetrwać.

Rynek pracy do zmian

Temat pomocy Państwa przy przebranżowieniu poruszyła także Monika Prylińska z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Zadała pytanie, czy jest możliwa pomoc Państwa przy przebranżowieniu się? Część przewodników to nauczyciele akademiccy, szkolni. Jednocześnie brakuje na rynku nauczycieli do nauczania on-line. Można by stworzyć platformę do wykorzystania ich umiejętności.

Andrzej Gut-Mostowy stwierdził, że rząd, samorządy wojewódzkie, urzędy pracy będą wspólnie pracować nad przygotowaniem zmian strukturalnych rynku pracy – to nie dotyczy tylko turystyki i na to muszą znaleźć się pieniądze.
O abolicji podatkowej wspomniała również Sylwia Groszek, rzecznik Polskich Stacji Narciarskich I Turystycznych, która podkreśliła, że kwestia abolicji podatkowej to jest “must”. Stacje narciarskie bowiem, to zespoły naczyń połączonych: to wyciągi , parkingi, miejsca noclegowe, termy, infrastruktura, wypożyczalnie itp.

A może wzór czeski

Piloci Sebastian Biały I Piotr Zubrzycki (PSPWZ) zaakcentowali, że same zwolnienie z opłat na ZUS pilotom (często zatrudnionym na tzw.”delegacje”) nie wystarczy, muszą za coś przeżyć. Zubrzycki zwrócił uwagę, że w turystyce ważny jest element psychologiczny, nie wiadomo kiedy turyści zagraniczni zaczną przyjeżdżać do Polski, kiedy przestaną bać. Nie wiadomo więc kiedy piloci zaczną znowu zarabiać w swoim zawodzie.

Andrzej Talarek z Dolnego Śląska spytał czy możliwe jest wprowadzenie programu pomocowego na wzór wprowadzanego w Czechach – udzielenie przez banki nieoprocentowanej pożyczki, którą przedsiębiorca odda po roku, dwóch.