Prom PŻB będzie cumować na Westerplatte

archiwum PŻB

Od 9 maja 2015 roku zmieni się lokalizacja bazy dla promu PŻB obsługującego linię Gdańsk-Nynäshamn. Prom cumować będzie przy Terminalu Westerplatte, przy ulicy Sucharskiego 70 w Gdańsku.

Wraz z zmianą terminalu zmieni się również prom obsługujący linię Gdańsk-Nynäshamn. Zamiast Scandinavii sprzedanej greckiemu armatorowi Ventouris Ferries w Gdańsku bazować będzie prom Wawel przesunięty z Świnoujścia. Miejsce Wawela na linii Świnoujście-Ystad zajmie, niedawno zakupiona przez PŻB, Mazovia.

Terminal Promowy Westerplatte powstał w 2002 roku na potrzeby obsługiwanego przez duńską firmę DFDS Seaways połączenia promowego Gdańsk – Trelleborg – Kopenhaga, ale potem po wycofaniu się przewoźnika był sporadycznie wykorzystywany był do przyjmowania wycieczkowców, samochodowców.

Terminal Westerplatte składa się z nowoczesnego Dworca Morskiego o łącznej powierzchni 2 050 metrów kwadratowych z zapleczem administracyjno-biurowym zapewniającego pełną obsługę ruchu pasażerskiego (6 stanowisk odprawy pasażerskiej). Parking może pomieścić 375 samochodów osobowych / 125 samochodów ciężarowych, 12 autokarów. Szacuje się, ze rocznie terminal może obsłużyć ok miliona pasażerów i 400 tys. samochodów osobowych oraz 350 tys. ciężarowych.
Terminal zlokalizowany jest na Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, blisko wejścia do portu i blisko centrum Gdańska.
.