Profitroom: Polacy rezerwują wyjazdy świąteczne. Ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2022

Według danych Profitroom, firmy obsługującej rezerwacje bezpośrednie większości polskich hoteli, wynika, że Polacy zaczęli rezerwować pobyty świąteczne. W porównaniu z zeszłym rokiem ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Rezerwujący chętniej też wchodzą na strony internetowe hoteli.

Liczba rezerwacji w hotelach świadczy o tym, że sezon wakacyjny jeszcze się nie zakończył. Obecnie dominują wypady weekendowe: podróżują raczej pary i biznesmeni niż rodziny. Liczba rezerwacji w całym wrześniu wzrosła – jak dotąd – w porównaniu z zeszłym rokiem o 6,5 procent.

W związku z tym, że goście coraz częściej rezerwują pobyty na ostatnią chwilę oraz biorąc pod uwagę korzystne prognozy pogody – eksperci prognozują, że ostateczna liczba rezerwacji we wrześniu również może być wyższa niż w zeszłym roku. Polacy rezerwują głównie pobyty w miejscowościach turystycznych na najbliższe wrześniowe weekendy.

Zainteresowanie świątecznymi wyjazdami pojawiło się wcześniej

Zaskoczeniem dla analityków Profitroom jest wzrost liczby rezerwacji na wyjazdy świąteczne. Na zakończenie wakacji wzrosła ona o 139 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Tak duża liczba rezerwacji dokonywanych ze znacznym wyprzedzeniem może z jednej strony świadczyć o rosnącej świadomości gości, którzy wiedzą, że dzięki temu mają znacznie większy wybór obiektów, a także niższą cenę, która będzie się zwiększać wraz ze zbliżającym się terminem przyjazdu. Klienci częściej kontaktują się bezpośrednio z hotelami. Jak zauważa Arkadiusz Czerwiński z Profitroom, klienci poczuli się bezpiecznie dokonując rezerwacji. “Wcześniejsze lata to zarówno pandemia, jak i wojna za wschodnią granicą, która powodowała niechęć do robienia dalekosiężnych planów wypoczynkowych” – tłumaczy.

Branża hotelarska podsumowuje wakacyjny sezon. „Mógł paść rekord, gdyby nie inflacja”