Prawie 100 milionów Chińczyków podróżowało w roku 2013

97 milionów chińskich turystów wyjechało zagranicę w ubiegłym roku i wszystko wskazuje na to, że ta liczby będzie rosła. China Daily doniósł, powołując się na oficjalne dane przedstawione przez Chińską Narodową Administrację Turystyki, że liczba chińskich turystów zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2012 o 14 mln.

Te dane potwierdzają niezwykłą dynamikę wzrostu liczby Chińczyków podróżujących za granicę w ostatniej dekadzie – w roku 2004 było ich tylko 29 mln.
W roku 2012 chińscy turyści wydali poza granicami kraju 102 mld dolarów, co stawia ich na pierwszym miejscu, przed Niemcami i Amerykanami. Jest pewne też, że ten wynik został poprawiony w roku ubiegłym.
Chiński boom gospodarczy w ostatnich dziesięciu latach spowodował, rozszerzenie się klasy średniej, której przedstawiciele spragnieni są, po latach izolacji Chin, zagranicznych podróży i zwiedzania świata. Podróżowanie ułatwia im złagodzenie procedur wizowych w krajach Unii Europejskiej oraz w niektórych państwach azjatyckich.

Cytowany przez China Daily, naukowiec z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Song Rui powiedział: „Chińscy turyści spędzają tak dużo czasu za granicą, że w niektórych krajach mówią na nas „chodzące portfele”.
Hotelarze i handlowcy na całym świcie intensyfikują wysiłki, by ściągnąć do siebie jak najwięcej Chińczyków. Przedstawiciele renomowanego Harrods’a w Londynie, potwierdzili, że zatrudniają już 70 pracowników mówiącym w języku mandaryńskim i dysponują ponad setką terminali China Unionpay umożliwiających płatności z kont banków chińskich.
Warto przypomnieć, ze również Polska czyni starania, by przyciągnąć do siebie turystów z Chin. Polska Organizacja Turystyczna przeznaczyła 42,5 mln złotych na kampanię promująca nasz kraj w Chinach, w ramach projektu „Lubię Polskę!” (patrz artykuł „Ruszył drugi etap chińskiej kampanii POT”).