Poznań pamięta o Paderewskim i Powstaniu Wielkopolskim

AlexAender

Ledwo zakończyło się Poznańskie Betlejem na Starym Rynku i Placu Wolności w Poznaniu, to w drugie święto przyjechał do nas Jan Ignacy Paderewski.

26 grudnia w 1918 roku do Poznania przyjechał Jan Paderewski. Na pamiątkę tego wydarzenia przez cały dzień odbywały się związane z tym inscenizacje. Ukoronowaniem był przyjazd zabytkowego pociągu specjalnego „Mistrz Paderewski”, oczywiście z mistrzem i małżonką. Na dworcu letnim przywitanie mistrza, mowy powitalne koncert pieśni powstańczych i patriotycznych wykonywanych przez licznie zgromadzona publicznością i oczywiście wspólnie śpiewanie z występującymi artystami. W tym roku na scenie przed dworcem mogliśmy zobaczyć i posłuchać kapeli, kwartetu, solistów i Chóru Nauczycielskiego im. Jana Paderewskiego, który jest głównym organizatorem tego wydarzenia. Całości towarzyszyła Orkiestra Dęta MPK.

Przyjazd Jana Paderewskiego do Poznania to była iskra do Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po wspólnych śpiewach pociąg specjalny z kilkoma drewnianymi wagonami i z parowozem ruszył do Swarzędza. Dzień później 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały i rozpoczęły się walki w Poznaniu, które wkrótce objęły całą a Wielkopolskę.

Z okazji 101 rocznicy, kto nie musiał, a chciał, to składał wiązanki przy wszystkich ważniejszych dla powstania miejscach, tak jak 101 lat temu – „Nikt nie kazał im iść, poszli bo chcieli…”.

Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu, rekonstruktorzy rozbili obóz. Do dyspozycji odwiedzających były samochód pancerny, armaty i samolot z epoki oraz grochówka z kuchni polowej. Ułani dokonali uroczystej zmiany warty i potem wspólne zdjęcia przed Ratuszem.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich z asystą wojskową, przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzystów, władz państwowych, prezydenta RP, korpusu dyplomatycznego, władz miejskich, instytucji, stowarzyszeń i wielu delegacji wszystkich opcji. Dodatkowym elementem podkreślających doniosłą uroczystość były poczty sztandarowe, rekonstruktorzy i asysta wojskowa z orkiestrą. Odczytano również apel poległych w Powstaniu Wielkopolskim.

Wszystkie ważne osoby i delegacje oraz rodziny powstańcze i ludność Poznania złożyły kwiaty i wiązanki przed pomnikiem. „Wiara Lecha” na drodze przejazdu Paderewskiego od Dworca Letniego aż do Hotelu Bazar przy Alejach.

W godzinę wybuchu zawyły syreny, zapalono flary i zatrzymał się ruch. Potem uroczystości przeniosły się na plac Wolności miejsce przysięgi powstańczej. Pokaz multimedialny „Światło Zwycięstwa 2019 Poznań” cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że został powtórzony 3 razy. W trakcie pokazu można było zapoznać się w przystępnej formie dla każdego widza małego i dużego z historią Powstania Wielkopolskiego, a na zakończenie pokazu zaprezentowane efekty laserowe na cały placu. Po pokazie na terenie UM w Poznaniu na dziedzińcu w scenerii poznańskich zabytków odbyło się wspólne śpiewanie.

To nie koniec świętowania, trwa Festiwal Poznańskie Kolędowanie w kościołach i w „Arenie” do 19 stycznia.

{gallery}9565{/gallery}