Poznań: inscenizacja i obchody 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

fot. Robert Unruh

W drugi dzień świąt tradycyjnie do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Inscenizacja tego wydarzenia odbywa się co roku w świątecznej atmosferze z muzyką, pieśniami patriotycznymi, kolędami i możliwością przejazdu zabytkowym pociągiem z samym Paderewskim.

W niedzielnym wydarzeniu udział wzięło kilkaset osób. Po godzinie 16 na Dworzec Letni w Poznaniu wjechał zabytkowy pociąg. Natomiast dzień później po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

fot. Robert Unruh

Uroczystości związane z przybyciem Mistrza Paderewskiego rozpoczęły się od pogadanki na dworcu. Właśnie tutaj witano 103 lata temu szanownego i długo oczekiwanego gościa, następnie odprowadzono w otoczeniu mieszkańców do Bazaru przy świetle pochodni, ponieważ Prusacy wyłączyli prąd w całym mieście. Następnego dnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które po Poznaniu szybko objęło całą Wielkopolskę.

fot. Robert Unruh

Przywitanie Paderewskiego odbyło się w radosnej, podniosłej atmosferze w roku ustanowienia Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po skończeniu inscenizacji wszyscy zebrani wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni.

fot. Robert Unruh

W rolę Ignacego Paderewskiego wcielił się aktor Teatru Narodowego – Andrzej Lajborek. Sama inscenizacja przyjazdu Paderewskiego jest organizowana od ponad 30 lat, a organizatorami wydarzenia jest Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Paderewskiego oraz samorządy województwa wielkopolskiego i Poznania, Koleje Wielkopolskie oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.