POT zatrudni 50 osób, by obsłużyć bon turystyczny

POT bon turystyczny
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Robert Andrzejczyk, prezes POT / fot. Twitter

Przed Polską Organizacją Turystyczną nie lada wyzwanie – takiego przedsięwzięcia ta jednostka jeszcze nie realizowała. Obsłużenie kilku milionów bonów turystycznych o łącznej wartości ok. 3,5 mld zł zostanie powierzone nowej wiceprezes oraz zatrudnionej przez nią ekipie 50 osób, które pracować będą poza Warszawą.

Koszt obsługi bonu turystycznego, logistyka i wyzwania administracyjne z tym związane mogłyby sparaliżować działanie funkcjonowania Polskiej Organizacji Turystycznej przy obecnym budżecie i stanie osobowym. Obsługa systemu informatycznego zintegrowanego z ZUS oraz przewidywane wyzwania związane z samymi zapytaniami ze strony klientów i przedsiębiorców, a także ewentualne problemy techniczne – przy kilku milionach beneficjentów to przedsięwzięcie o skali, której w POT jeszcze nie było. Organizacja wychodzi z „turystycznej” niszy i trafia do medialnego głównego nurtu. Z pewnością nazwę tę będzie słychać o wiele częściej niż do tej pory.

Nie “przygnieść” POT-u bonem?

„W zasadzie powstanie odrębna jednostka, wyłącznie do obsługi bonu. Przypisana jest do POT, bo tworzenie nowego ciała administracyjnego, działającego na oddzielnych prawach, byłoby zbyt czasochłonne. A powierzenie tych zadań samej organizacji w dzisiejszym kształcie sprawiłoby, że POT przestałaby wykonywać jakiekolwiek inne prace. Podczas dzisiejszej rady POT, gdy omawialiśmy ten problem, podkreślaliśmy, że POT ma przecież swoje statutowe zadania, z których realizacji nie można rezygnować” – tłumaczy przewodniczący Rady POT Andrzej Kindler.

Rada POT obradowała dziś w Gdańsku, po jej zakończeniu odbył się briefing prasowy Ministerstwa Rozwoju i POT na temat bonu turystycznego. Również dzisiaj ustawa o bonie turystycznym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Lada dzień zostanie opublikowana w dzienniku ustaw, a dzień potem wejdzie w życie.

Jak się dowiadujemy, za realizację zadań związanych z bonem turystycznym ma odpowiadać nowa wiceprezes, Anna Salamończyk- Mochel. Jej kandydatura została pozytywnie zaopiniowana przez Radę POT, a nominacja na stanowisko jest tylko kwestią czasu. W przeciwieństwie do poprzednio wybranego wiceprezesa, zrobiła na radzie dobre wrażenie, była przygotowana merytorycznie. Jej pierwszym zadaniem będzie skompletowanie zespołu, wraz z którym zajmie się realizacją projektu bon turystyczny.

Dodatkowe fundusze i rzesza pracowników

POT będzie wykonywała w tym zakresie zadanie zlecone przez Ministerstwo Rozwoju, dzięki czemu na projekt będzie można przeznaczyć dodatkowe fundusze. Zostaną one przeznaczone między innymi na zatrudnienie 50 dodatkowych pracowników oraz utrzymanie oddziału zamiejscowego – którego utworzenie zostanie dopisane do statutu POT.

Ustawa o bonie wejdzie w życie za parę dni. Tymczasowo zadania związane z jej wdrożeniem zostały rozdzielone pomiędzy departamenty POT. Z czasem będą przejmowane przez nową załogę. Gdzie będzie miała ona swoją siedzibę – jeszcze nie wiadomo. Wśród możliwych opcji wymieniane są miasta na południu kraju.

Ponad 6 mln dzieci i młodzieży do lat 18 ma skorzystać z bonu turystycznego

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center