POT z Kuratorium Oświaty w Kielcach na rzecz rozwoju szkolnictwa

W środę 9 lutego 2022 roku w siedzibie Polskiej Organizacji Turystycznej doszło do podpisania porozumienia między POT a Kuratorium Oświaty w Kielcach, którego celem jest wspieranie szkół zawodowych na terenie województwa świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczyli Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, p.o. prezesa POT Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes POT Marcin Różycki oraz dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Zbigniew Wojciechowski.

POT wraz z Kuratorium Oświaty w Kielcach będą podejmować działania edukacyjno-informacyjne w zakresie doskonalenia oraz podnoszenia jakości kształcenia młodzieży i nauczycieli, organizować konkursy o tematyce turystycznej, prowadzić szkolenia, spotkania informacyjne, a przede wszystkim kształtować oraz rozwijać bazę szkoleniową dla szkół i placówek.

Niezwykle cieszę się, że możemy z wiceprezesem Różyckim podjąć kolejną wartościową inicjatywę. Przede wszystkim dostrzegamy pasję młodzieży do podróży po Polsce. Ponadto ciągle powstają nowe zawody w branży turystycznej, więc chcemy wykorzystać ten moment uruchamiając kierunki kształcenia w naszym województwie. Dobrym przykładem jest technik turystyki wiejskiej. Pandemia zmieniła trendy podróżnicze Polaków i skłoniła ich do szukania miejsc mniej znanych, z dala od dużych skupisk ludzkich, w których można wypoczywać bezpiecznie. Intencją podpisania tego porozumienia jest również pokazanie, iż warto wiązać swoją przyszłość zawodową z turystyką. Nasz region jest bardzo atrakcyjny, a najczęściej przekonujemy się o tym pokazując go gościom zagranicznym. Nawet w okresie zimowym mamy sporo do zaoferowania miłośnikom nart. Stoki narciarskie w województwie świętokrzyskim są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas bez dzikich tłumów. Zapraszamy również wiosną i latem, ponieważ świętokrzyskie ścieżki oraz trasy rowerowe przypadną do gustu aktywnym turystom – przyznał Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik.

Kuratorium Oświaty poprzez podpisane porozumienie będzie jeszcze efektywniej popularyzować kulturę i tradycję regionu, tworzyć nowoczesną ofertę edukacyjną oraz szkoleń z zakresu turystyki dostosowaną do aktualnych potrzeb rynku. Polska Organizacja Turystyczna będzie stanowić dla Kuratorium Oświaty w Kielcach zaplecze merytoryczne oraz źródło cennych informacji, danych oraz statystyk, które będą pomocne w promocji i rozwoju polskiej turystyki.

Świętokrzyskie jest mi szczególnie bliskie, bo to region, z którego pochodzę. Turystyka w edukacji jest bardzo ważna, co pokazuje nasz projekt Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła. Chcemy wychowywać młodych turystów, a do tego niezbędne są wykwalifikowane kadry. Problem braku kadr spowodowany pandemią jest widoczny, a bez fachowców w branży nie będziemy mogli rozwijać rodzimej turystyki, co z kolei utrudni promocję kraju na świecie. Doskonale znam sposób pracy Kuratorium Oświaty w Kielcach i dzięki temu wiedziałem, że zrealizujemy założone cele. Województwo świętokrzyskie dysponuje świetnymi warunkami do aktywnego wypoczynku tak zimą, jak i latem. To również region, który nie jest wciąż aż tak oblegany przez turystów, a bezpieczeństwo w czasach pandemii jest kwestią nad wyraz istotną. Kielce są wspaniałym miejscem na city breaki. Zamki Krzyżtopór, Chęciny czy Sandomierz stanowią atrakcyjne destynacje na weekendowy czy urlopowy wyjazd. Liczę na owocną współpracę w zakresie edukacji turystycznej i zapraszam do Świętokrzyskiego, bo to region o olbrzymich możliwościach i turystycznym potencjale – podsumował wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marcin Różycki.

Kampania Polskiej Organizacji Turystycznej została nominowana do TravMedia 2021