Ponad 1,33 mln pasażerów poleciało na wakacje z wrocławskiego lotniska

Port Lotniczy Wrocław 2-kopia
fot. materiały prasowe

Liczba pasażerów obsłużonych na wrocławskim lotnisku od początku czerwca do końca sierpnia tego roku przekroczyła 1,33 mln, co oznacza wzrost o ponad 300 tys. względem analogicznego okresu w 2022 roku. W sierpniu z usług lotniska skorzystało 454 tys. podróżnych.

W okresie letnim – od czerwca do sierpnia – Port Lotniczy Wrocław obsłużył rekordową liczbę 1,33 mln pasażerów, na co złożyły się wzrosty miesięczne o 16-18 proc. w porównaniu do najlepszego jak dotąd 2019 roku.

“Naszym celem jest harmonijny rozwój każdego z rodzajów ruchu. Skuteczność naszej strategii potwierdzają ostatnie miesiące, rekordowe w naszej historii. W samym tylko sierpniu obsłużyliśmy 454 tys. pasażerów, czyli o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rok 2023 planujemy zakończyć na poziomie ok. 3,9 mln podróżnych, co przełoży się na wzrost o ponad 30 proc. względem poprzednich dwunastu miesięcy. Kolejne rekordy mają nam zapewnić inwestycje w infrastrukturę. Budowa płyty postojowej, równoległej drogi kołowania i drogi szybkiego zjazdu – to gwarancja, że ruch na wrocławskim lotnisku będzie dynamicznie wzrastał” – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Antalya najchętniej wybieranym kierunkiem

W bieżącym roku na wrocławskim lotnisku najszybciej rośnie ruch turystyczny obsługiwany przez przewoźników czarterowych i niskokosztowych. Liczba osób korzystających z lotów czarterowych jest zdecydowanie najwyższa od lat. W sezonie wakacyjnym z oferty blisko 30 takich połączeń skorzystało niemal 390 tys. pasażerów, co oznacza wzrost rok do roku o 35 proc.

Letnie miesiące jak zwykle sprzyjały wylotom na południe Europy. Polacy, w tym głównie mieszkańcy regionu, latali do popularnych destynacji z intensywnością niespotykaną w historii. Loty do Włoch, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Albanii czy Chorwacji osiągały regularnie 90 proc. wypełnienia.

Pozycję lidera, z uwzględnieniem zarówno lotów czarterowych, jak i niskokosztowych, utrzymała turecka Antalya. Od początku czerwca do końca sierpnia z tego połączenia skorzystało 58 tys. podróżnych, o ponad 10 tys. więcej niż przed rokiem. Podium uzupełniły bułgarskie Burgas (17,2 tys.) oraz grecka wyspa Rodos (16,8 tys.). Trzema najczęściej wybieranymi w okresie wakacyjnym krajami były kolejno: Grecja (78,8 tys.), Turcja (77,6 tys.) oraz Włochy (68,2 tys.).

Najwięcej pasażerów w samolotach tanich linii

W całym okresie letnim największą popularnością standardowo cieszyły się połączenia niskokosztowe. Blisko 770 tys. pasażerów takich lotów stanowiło 58 proc. w siatce połączeń wrocławskiego lotniska. Liderem wśród kierunków tych podróży były się Ateny. Na wycieczkę do greckiej stolicy zdecydowało się 12 tys. podróżnych. Niewiele mniej, 11,3 tys. pasażerów, wybrało chorwacki Zadar. Ostatnie miejsce na podium przypadło zeszłorocznemu liderowi – włoskiej Bolonii, gdzie wybrało się 9,2 tys. osób.

Na zimę nowe połączenia, w tym Dreamliner do Korei Południowej

Wrocław przygotował siatkę połączeń na zimę, a w niej nowe kierunki. Sfinalizowano rozmowy, na mocy których w 2024 roku rozpoczną się loty do Helsinek obsługiwane przez Finnair. Pasażerowie będą mogli polecieć bezpośrednio do stolicy Finlandii. Dzięki temu na wrocławskim lotnisku będą obecni przewoźnicy wszystkich międzynarodowych sojuszy lotniczych – Star Alliance, Sky Team oraz Oneworld, do którego należy właśnie fiński przewoźnik. Do Amsterdamu poleci dodatkowy drugi w ciągu dnia rejs KLM, a do Zurychu trzeci, realizowany przez Swiss.

Nowościami w zimowej siatce połączeń będą także loty przewoźników niskokosztowych – Ryanair i Wizz Air – do Walencji, Malagi, Lizbony oraz marokańskiego Agadiru. Z kolei tour operatorzy przygotowali dla osób podróżujących ze stolicy Dolnego Śląska egzotyczną ofertę połączeń z Kenią, Omanem i Dubajem.

Od 3 listopada pasażerowie polecą bezpośrednio ze stolicy Dolnego Śląska do Seulu Boeingiem 787-8 Dreamliner, który będzie mógł zabrać na pokład 252 osoby w klasach Business, Premium oraz Economy.