Ponad 1,1 mld turystów na świecie

AG

W 2014 roku odnotowano na świecie 1,138 mld turystów międzynarodowych, to o 4,7 proc. więcej niż w roku 2013.

Dane najnowszego barometru Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO) pokazują, że w ubiegłym roku po świecie podróżowało między krajami aż 51 mln ludzi więcej niż rok wcześniej. To już piąty rok z rzędu, licząc od kryzysowego roku 2009, ze wzrostem liczby w światowej turystyce. UNWTO przewiduje, że wzrost ten w roku 2015 wyniesie ok. 3-4 proc.

 

Taleb Rifai, sekretarz generalny UNWTO powiedział: „W ostatnich latach turystyka światowa dowiodła, że jest zadziwiająco silną i prężną gałęzią gospodarki oraz fundamentem ożywienia gospodarki, przynoszącym do budżetów miliardy dolarów oraz tworzącym miliony miejsc pracy. To ważne dla państw na całym świecie, ale szczególnie dla Europy, która walczy by wyjść z jednego z najgorszych okresów gospodarczych w historii.”

Jeśli chodzi o poszczególne regiony, to zanotowały one następujące wzrosty liczby turystów międzynarodowych: Ameryka Płn. i Płd. (+7 proc.), Azja i region Oceanu Spokojnego (+5 proc.), Europa (+4 proc.), Bliski Wschód (+4 proc.) i Afryka (+2 proc.) urósł przy nieco bardziej niewielkim kroku. Sama Ameryka Północna odnotował wzrost o 8 proc., Północno – Wschodnia Azja, Północna Europa, Europa Południowa i Karaiby zaś – o 7 proc.