Pomysł na city break w Polsce? Stolica Warmii i Mazur w dwa dni

Olsztyn /fot. WS

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur to doskonały wybór na weekendowy wyjazd. W tym mieście znajduje się wszystko, czego potrzebujemy, aby zarówno odpocząć i zrelaksować się, jak i spędzić aktywnie czas.

W Olsztynie znajduje się kilka miejsc, które szczególnie warto odwiedzić podczas swojego pobytu w tym mieście. Warto zacząć spacer od Parku Centralnego w Olsztynie, gdzie znajduje się Muzeum Nowoczesności, prezentujące rozwój przemysłowy miasta i okolic. Oprócz tego w parku znajdziemy przystań kajakową, fontannę przedstawiającą Układ Słoneczny, amfiteatr oraz drewniane alejki.

Olsztyn miastem Kopernika

Fragment tablicy astronomicznej Kopernika /fot. WS

Jednym z najbardziej znanych mieszkańców tego miasta jest znany astronom. Podczas swojego pobytu w Olsztynie Mikołaj Kopernik nie marnował czasu i napisał pierwszą księgę “O obrotach sfer niebieskich” i wyznaczył pierwszy dzień wiosny. Zajmował się tym w czasie wolnym, gdy nie pełnił obowiązków administratora dóbr warmińskiej kapituły katedralnej. Jedną z pamiątek, jakie pozostały w mieście po astronomie jest tablica astronomiczna, którą Kopernik własnoręcznie wykonał. Służyła ona do wyznaczenia równonocy wiosennej i jesiennej.

Obserwatorium Astronomiczne i Stare Miasto

Kolejnym miejscem, do którego należy się udać podczas pobytu w Olsztynie jest Obserwatorium Astronomiczne w zabytkowej wieży ciśnień. W obserwatorium znajduje się kolekcja teleskopów. Można przez nie podziwiać planety i ich księżyce, gwiezdne gromady, a także słabo świecące mgławice i odległe galaktyki. W ciągu dnia dostępny jest dla zwiedzających również punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Olsztyn /fot. WS

Natomiast rynek starego miasta w Olsztynie może nie jest duży, ale za to mieści w sobie wiele ciekawych miejsc. Kamienice, budynek Gazety Olsztyńskiej, gdzie obecnie znajduje się muzeum, czy też Wysoka Brama, która powstała w XIV wieku. W centralnej części rynku znajdziemy Stary Ratusz, który powstał jako siedziba władz Olsztyna.

Olsztyn dla aktywnych

Jeśli jednak zechcemy być bliże natury, to wodne akweny w mieście zajmują, aż 8 proc. jego powierzchni. Do największych i zarazem najgłębszych zalicza się jezioro Ukiel. Latem działają przy nim strzeżone kąpieliska, a w wielu miejscach można wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Dodatkowo nad jeziorem często odbywają się imprezy i festiwale muzyczne. Najbardziej znanym festiwalem jest Olsztyn Green Festival.

Zaś jeśli mowa o sportach wodnych, to równie dobrze sprawdzi się do nich rzeka Łyna, którą można spłynąć kajakami. Osoby, które wolą pozostać na lądzie mogą przespacerować się albo przejechać rowerem wzdłuż rzeki Łynostradą, która ciągnie się na długości 11 km. Trasa ta powstała w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i służy zarówno mieszkańcom miasta, jak i turystom.

Łyna /fot. WS

Dla miłośników zieleni i spacerów, Olsztyn oferuje również wiele parków i ogrodów, m.in. takich jak Park w Kortowie, czy Park Podzamcze. To idealne miejsca na relaks, pikniki czy spacery z rodziną i przyjaciółmi.

Olsztyn to doskonały wybór na weekendowy city break. Bogata oferta kulturalna, liczne atrakcje turystyczne, piękne jeziora i możliwości aktywnego wypoczynku sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy preferujemy jedynie zwiedzanie zabytków, relaks nad wodą lub aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.