„Pomoc wszystkim poszkodowanym firmom kosztowałaby 100 mld zł”. Jarosław Gowin spotkał się z branżą eventową

Spotkanie 19 przedstawicieli stowarzyszeń branży eventowej z Jarosławem Gowinem nie przyniosło na razie konkretnych propozycji rozwiązań. Odpowiedź na przedstawione wicepremierowi postulaty ma pojawić się do końca tygodnia. Jedno wiadomo już dziś – rząd nie pomoże wszystkim poszkodowanym przez pandemię sektorom gospodarki.

„Trwa obliczanie kosztów pomocy dla firm poszkodowanych przez drugą falę epidemii. Ze wstępnych szacunków wynika, że wyniosłaby ona 100 mld zł. Już dziś wiadomo, że takiej kasy rząd nie ma” – to jedna z relacji po spotkaniu branży eventowej z Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem, przedstawiona podczas spotkania na żywo z Radą Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

“Nadzieja się skończyła”

Z inicjatywy Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z Ministerstwo Rozwoju Rozwoju Pracy i Technologii przedsiębiorcy działający w branży wydarzeń spotkali się z wicepremierem Jarosławem Gowinem i wiceminister Olgą Semeniuk. W spotkaniu brał też przez jakiś czas udział wiceprezes PFR Bartłomiej Marczuk, obecni byli również: Rafał Szlachta, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Wojciech Paluch, dyrektor Departamentu MŚP w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii i Dariusz Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

„Daliśmy stronie rządowej do zrozumienia, że skończył się okres próśb i sugestii ze strony branży. Teraz już po prostu oczekujemy pomocy. Rozpoczynamy dziewiąty miesiąc zastoju, nasze emocje są na krawędzi. Nie mamy nadziei ani perspektyw i nie wykluczamy nawet protestów na ulicach. Skończyło się poczucie, że jednak się nam jakoś uda. Mamy realne obawy, że możemy nie przetrwać tego kryzysu” – relacjonował na profilu facebookowym TUgether Bartosz Bieszyński.

Uruchomić drugi PFR

„Oczekujemy przede wszystkim dostępu do gotówki, drugiej tarczy PFR. Subwencje, które otrzymaliśmy, powinny zostać objęte abolicją. Trzeba zmienić warunki dotyczące utrzymania miejsc pracy, bo już dziś wiemy, że nie będą one możliwe do spełnienia. Chcemy też uruchomienia funduszu zwrotów dla klientów B2B dla odwołanych wydarzeń. Kredyty i leasingi dla techników estradowych muszą być odroczone. Potrzebny jest też program socjalny w celu pobudzenia popytu w sektorze wydarzeń” – podsumowywał. Pełna lista postulatów dostępna jest na profilu TUgether na Facebooku.

„Kładziemy nacisk na uruchomienie dodatkowych środków z PFR, gdyż z oficjalnych komunikatów funduszu wiemy, iż możliwe byłoby uruchomienie dodatkowych środków pomocowych przez tą instytucję. Przy czym chcielibyśmy, aby były to przede wszystkim subwencje dla firm, a nie na utrzymanie miejsc pracy. Chodzi o pomoc dla tych, którzy nie dostali do tej pory nic, m.in. dla spółek niezatrudniających pracowników” – wyjaśnia Olga Krzemińska-Zasadzka, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel.

Jarosław Gowin: propozycje w tym tygodniu

Rafał Krawczuk z agencji Plej relacjonował: „Rzecznik MŚP Dariusz Abramowicz pochwalił nas za spójne postulaty i rekomendował premierowi ich poparcie. Podkreślił, że nie są one wygórowane. Po prostu domagamy się rekompensaty za zamknięcie naszej dziedziny gospodarki i uniemożliwienie prowadzenia działalności.”

Jak relacjonują przedsiębiorcy, Jarosław Gowin wyjaśnił, że celem spotkania jest przede wszystkim zebranie postulatów od całej branży. Zadeklarował, że zostaną one przeanalizowane. Do końca tygodnia ministerstwo ma przedstawić propozycję rozwiązań.

Rządzący obecnie obliczają koszty udzielenia pomocy firmom poszkodowanym przez pandemię. Ze wstępnych szacunków wynika, że udzielenie jej wszystkim sektorom, które ucierpiały, kosztowałoby 100 mld zł.

Nauczmy się żyć z wirusem

„Już dziś wiadomo, że rząd tych środków nie ma. Niemniej wszystkie postulaty zostaną przeanalizowane. Branża spotkań jest jedną ze strategicznych dziedzin gospodarki, ministerstwo deklaruje, że będzie o nią walczyło” – powiedział Rafał Krawczuk.

„Wnioskujemy o pomoc trwającą przynajmniej do lata przyszłego roku. Zasugerowaliśmy również, że musimy też nauczyć się żyć i funkcjonować z koronawirusem, gdyż oczekiwana przez wszystkich szczepionka może wcale skutecznie nie uzdrowić naszej gospodarki. Wirus może przecież mutować” – dodał.

SOIT: potraktujcie wydarzenia jak imprezy kulturalne

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center