Polska wśród liderów rynku spotkań według ICCA 2024
Polska znalazła się w czołowej dwudziestce rankingu ICCA „Globe Watch Business Analytics – 2024 Country & City Rankings”. Wśród najwyżej notowanych polskich miast są: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk oraz Poznań.
Polska po raz kolejny znalazła się w gronie 20 najlepszych krajów na świecie pod względem liczby międzynarodowych spotkań stowarzyszeniowych W najnowszym raporcie „Globe Watch Business Analytics – 2024 Country & City Rankings”, opublikowanym przez International Congress and Convention Association (ICCA), nasz kraj uplasował się na 19. miejscu na świecie i 12. w Europie, potwierdzając swoją silną pozycję na globalnej mapie branży spotkań.
Zestawienie, przygotowane na podstawie danych o ponad 11 000 wydarzeń z całego świata, stanowi jedno z najważniejszych narzędzi benchmarkingowych w międzynarodowym przemyśle spotkań.
Polska w 2024 roku była gospodarzem 191 międzynarodowych spotkań stowarzyszeń, które spełniły kryteria ICCA – odbywały się cyklicznie, gromadziły minimum 50 uczestników i rotowały między co najmniej trzema krajami.
Polskie miasta coraz mocniej obecne w rankingu ICCA
Wyróżniają się nie tylko liderzy – Warszawa (31. miejsce na świecie, 21. w Europie) oraz Kraków (42. miejsce globalnie, 26. w Europie) – ale również inne ośrodki konferencyjne, które dynamicznie rozwijają swój potencjał:
- Wrocław – dzięki organizacji 18 wydarzeń, uplasował się na 135. miejscu na świecie.
- Gdańsk – z 14 wydarzeniami zajął 167. miejsce globalnie.
- Poznań – znalazł się na 232. miejscu, goszcząc 10 spotkań.
Na liście ICCA znalazły się również m.in.: Katowice, Łódź, Lublin, Kielce, Kościelisko, Pruszków, Zamość, Białystok, Bydgoszcz, Zakopane, Opole, Serock i Szczecin.
Stała obecność Polski w TOP 20 światowego rankingu ICCA to wspólny sukces całej branży – od miejskich i regionalnych convention bureaux, przez obiekty kongresowe, Ambasadorów Kongresów Polskich, po organizatorów konferencji i instytucje akademickie.
„Obecność Polski w czołówce światowego zestawienia ICCA to dowód skuteczności naszych wspólnych działań na rzecz promocji Polski. Sukces ten jest rezultatem wieloletniej współpracy z partnerami lokalnymi oraz zaangażowania w dokładne raportowanie danych do ICCA. Cieszy nas, że coraz więcej polskich miast pojawia się w rankingu – to potwierdzenie, że przemysł spotkań rozwija się dynamicznie również poza głównymi ośrodkami” – komentuje Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau, Polska Organizacja Turystyczna.
Międzynarodowy rynek spotkań w fazie transformacji
Tegoroczny raport ICCA ukazuje również dynamiczne zmiany w skali i charakterze wydarzeń. 53 proc. spotkań miało charakter średniej wielkości (150-999 uczestników), a tylko 8 proc. to kongresy powyżej 1000 osób. Te dane potwierdzają, że potencjał tkwi w wydarzeniach średniej wielkości, szczególnie jeśli są strategicznie powiązane z priorytetami danej destynacji.
W 2024 roku odnotowano ponad 11 000 kwalifikujących się spotkań stowarzyszeń międzynarodowych na wszystkich kontynentach. Europa niezmiennie utrzymuje wiodącą pozycję, realizując 56 proc. wszystkich wydarzeń, za nią plasują się Azja-Pacyfik (18 proc.) i Ameryka Północna (10 proc.). Ameryka Łacińska, Afryka i Bliski Wschód również wnoszą znaczący wkład w globalny ekosystem wymiany wiedzy, przy czym Ameryka Łacińska i Bliski Wschód wykazały stały wzrost liczby spotkań rok do roku od 2022 do 2024 roku.
Czołowymi krajami w Europie są Włochy (635 spotkań), Hiszpania (536), Niemcy (491), Wielka Brytania (481) i Francja (432). Liderami wśród miast europejskich (i globalnych) są Wiedeń (154 spotkania), Lizbona (153), Barcelona (142), Praga (131) i Paryż (124).
POWIĄZANE WPISY
23 czerwca 2025
Gdzie na Mazowszu obserwować ptaki? Podpowiadamy!
Birdwatching, czyli obserwowanie ptaków, to nie tylko hobby, ale też coraz popularniejszy…
0 Komentarzy6 Minuty
20 czerwca 2025
Mazowieckie city breaks – nie tylko Warszawa
Dwa dni to z pewnością za mało, by dobrze poznać jakieś miejsce. Skoro jednak mamy do…
0 Komentarzy10 Minuty
18 czerwca 2025
Chorwacki region zaprezentował swoją ofertę w Warszawie
Wspólnota Turystyczna Województwa Ličko-Senjskiego we współpracy z Chorwacką Wspólnotą…
0 Komentarzy3 Minuty
17 czerwca 2025
Branża hotelarska o kategoryzacji obiektów na dwudniowej konferencji IGHP
„Wpływ trendów rynkowych na ewolucję polskiej i europejskiej kategoryzacji obiektów…
0 Komentarzy7 Minuty
17 czerwca 2025
Architektura, natura, chillout. Spotkajmy się na Pergoli
W samym sercu zielonego Wrocławia leży miejsce, które zachwyca dosłownie każdego. Nie…
0 Komentarzy5 Minuty
13 czerwca 2025
Prezes Grupy Arche apeluje o zmiany w prawie dotyczącym zabytków
W trakcie III Forum Rewitalizacji, które odbywa się 13 czerwca w Łodzi, prezes Grupy…
0 Komentarzy3 Minuty
13 czerwca 2025
OLX: coraz więcej Polaków wybiera urlop w kraju
Polacy coraz chętniej wybierają wypoczynek w kraju, choć urlop nad Bałtykiem może…
0 Komentarzy4 Minuty
12 czerwca 2025
Tribe: nowy hotel w Budapeszcie, zapowiedź w Słowenii i debiut w Krakowie
Tribe, designerska marka lifestyle’owa należąca do grupy Accor, ogłasza kolejne…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2025
Przewodnik Michelin 2025: Wrocław debiutuje, Warszawa z nowym wyróżnieniem
Michelin zaprezentował nową selekcję restauracji ujętych w Przewodniku Michelin Polska…
0 Komentarzy11 Minuty