Polska popularna wśród Niemców, Francuzów i Hiszpanów, a Bałtyk m.in. wśród Czechów. “Stabilna pogoda i korzystne ceny”

Plaża i molo w Międzyzdrojach
Plaża i molo w Międzyzdrojach / fot. MM

Nad polskim wybrzeżem coraz częściej słyszy się obce języki, nie tylko zza zachodniej granicy, ale również zza południowej, choćby z Czech. Kiwi.com, firma traveltech i wyszukiwarka tanich lotów, tym razem przyjrzała się narodowościom turystów, którzy najchętniej odwiedzają Polskę tego lata i sprawdza, co się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat.

Jak wynika z badania Kiwi.com, Polska zyskuje na atrakcyjności za sprawą coraz bardziej przewidywalnej i stabilnej pogody, a także konkurencyjności cenowej w porównaniu np. z Chorwacją. Turyści cenią w Polsce “magiczne miejsca i nieziemskie widoki” na miarę światowych perełek – oferujemy “Polską Toskanię, Prowansję, Finlandię” i wiele więcej. Brytyjczycy, Niemcy, Skandynawowie, Francuzi, Hiszpanie, Amerykanie czy Izraelczycy to ścisła czołówka narodowości, które coraz częściej doceniają walory turystyczne Polski.
Wedle analizy Kiwi.com, wiodącej firmy traveltech i wyszukiwarki tanich lotów, Polska zyskuje na popularności wśród turystów z zagranicy nie tylko pod względem liczby odwiedzających, ale również coraz bardziej zróżnicowanych narodowości.

Niemcy, Francuzi i Hiszpanie wybierają Polskę

W 2019 roku najczęściej odwiedzali nas Brytyjczycy czy Skandynawowie, podczas gdy w tym roku w ścisłej czołówce znaleźli się dodatkowo Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Amerykanie czy Izraelczycy. Brytyjczycy od lat najchętniej wybierają Kraków, który cenią za  atmosferę i klimat, urokliwe kafejki, puby i restauracje, a także bogatą bazę noclegową i ofertę kulinarną. Dodatkowo, lubią przyjeżdżać na przedłużony weekend. Skandynawowie z kolei zwykle podróżują do Gdańska – to najdogodniejszy i najbliżej położony port lotniczy, oferujący niedrogie połączenia z krajami nordyckimi. Mieszkańcy Skandynawii w Polsce szczególnie doceniają region Mazur, który krajobrazowo jest zbliżony do skandynawskiego – lasy, jeziora, łono natury, potocznie zwany “polską Finlandią”.

Polska na długi weekend

Wedle analizy Kiwi.com Polska wydaje się być doskonałym kierunkiem na przedłużony letni weekend – ten trend widoczny jest na przestrzeni ostatnich lat. Większość turystów odwiedzających Polskę w tym roku swój pobyt zaplanowała na około 3 dni – 45 proc., a co piąty zamierza tu spędzić od 4 do 6 dni.

Jak dotąd, turyści podróżujący do Polski rezerwacji biletu dokonywali na około 3 tygodnie – 2 miesiące przed planowaną podróżą. W 2022 z takim wyprzedzeniem rezerwował co trzeci podróżny, a w 2019 roku 34 proc. Do tej pory czerwiec jest miesiącem, który gościł w Polsce najwięcej turystów, co jednak może się zmienić w kolejnych tygodniach. W 2022 i 2019 roku najpopularniejszym miesiącem wśród turystów był sierpień.

Loty tańsze niż przed pandemią

Analizy Kiwi.com wskazują, że w tym roku zagraniczni turyści podróżują do Polski najtaniej w porównaniu z 2022 i 2019 rokiem.
Średnia cena biletu wynosi 116 euro, podczas gdy w 2022 roku było to 120 euro, a przed pandemią w 2019 roku 138 euro.
Porty lotnicze, do których tegoroczni turyści podróżują najczęściej to: Kraków, Warszawa Chopina, Warszawa Modlin, Gdańsk i Katowice.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center